Reformszerződés, válságenyhítés az elvárások
Egyetért az Európai Parlament frakcióinak jelentős része az Európai Uniós soros elnökségét betöltő Svédország következő félévre érvényes prioritásaival, köztük a gazdasági válság enyhítésének törekvésével.
2009. július 15. szerda 19:00 - HírExtra
A témáról Strasbourgban folytatott szerdai vitában szinte valamennyi képviselőcsoport támogatta az említett terveket, és az EP együttműködési készségét jelezték annak elérésében. Több felszólaló méltatta , illetve kiegészítette a svéd terveket az uniós bel- és igazságügyi politika továbbfejlesztésével, a szomszédos országokkal folytatott együttműködés fokozásával, illetve a további bővítéssel.
Nem volt viszont teljes egyetértés az Európai Bizottság következő elnökének kinevezését illetően. Bár a parlament szeptemberben szavazást tart José Manuel Durao Barroso jelenlegi elnök második megbízatásáról, több frakció jelezte, hogy a tagországok kormányainak egyhangú támogatása ellenére vannak fenntartásaik Barroso tevékenységével szemben. A svéd elnökség prioritásairól folytatott vitában magyar képviselők is elszólaltak.
Göncz Kinga (MSZP) felhívta a figyelmet a diszkriminációval, rasszizmussal, antiszemitizmussal, xeno- és homofóbiával szembeni fellépés célkitűzésére, amelyet szerinte különösen fontossá teszi, hogy az európai parlamenti választások során Európa több országában előtérbe került a szélsőjobboldal támogatottsága. Különösen kell ügyelni arra, hogy ne legyen együttműködés a magukat demokratikusnak valló pártok és a szélsőséges pártok között - emelte ki, utalva a szlovák nyelvtörvényre is. Szintén üdvözölte a roma közösségek integrációjáért teendő európai lépések sorát.
Balczó Zoltán (Jobbik) elmondta: pártja arra törekszik, hogy "együttműködve a sokféleségben" kiálljon a nemzetek megmaradása mellett, és ilyen keretek között dolgozzon a közös Európáért. Az erdélyi magyar Sógor Csaba arra kérte a svéd elnökséget, hasson oda, hogy a szlovák nyelvtörvényt vonják vissza.
Forrás: MTI