Tovább csökkenhet a reálkeresetünk
A reálkereset január-májusi adatai nagyjából megfelelnek a várakozásoknak; a júliustól várhatóan megugró infláció hatására a következő hónapokban tovább gyorsulhat a reálbércsökkenés üteme.
2009. július 16. csütörtök 13:26 - HírExtra
Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője úgy vélte, a béradatok beleillenek az év eleje óta tartó trendekbe, a júliusi adóemelés hatására megugró inflációval a bérek biztosan nem tudnak majd lépést tartani. A magasabb infláció hatására a teljes reálbér is gyorsabb ütemben csökken majd - mondta Kondrát Zsolt.
Az MKB elemzője szerint a versenyszféra most még pozitív (0,3 százalékos) reálbérnövekedése is negatívba fordul majd júliustól. Arra is felhívta a figyelmet, hogy meredeken csökken a versenyszektor alkalmazottainak létszáma: egy év alatt 160 ezres csökkenést regisztráltak. Úgy vélte, az alkalmazottak száma tovább csökken majd, de az eddiginél kisebb ütemben. A trendet egy erőteljes világgazdasági fordulat állíthatja meg.
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. makroelemzője szerint a csökkenő bérkiáramlás megfelel a várakozásoknak; a versenyszférában elmaradnak a béremelések, a közszférában befagyasztották a béreket, és megnyirbálták a 13. havi juttatásokat. Suppan arra a statisztikai torzításra is felhívta a figyelmet, hogy mivel a leépítések elsősorban az alacsonyabb munkabérűeket érintik, a nemzetgazdasági átlagbér ezzel nő.
Az elemző szerint a július 1-től csökkenő munkaadói járulék növelheti a bruttó béreket, amennyiben a munkáltatók a megtakarítás egy részét átadják a munkavállalóknak. Ő is kiemelte ugyanakkor, hogy az infláció várható megugrása miatt a reálbérek esése valószínűleg felgyorsul.
Forrás: MTI