Szentföldi képeslapokra kerülhet Sharon gigászi szemétdombja
A Tel-Aviv és Jeruzsálem között magasló Hiria-hegy nem a földkéregben lappangó roppant erők több millió éves munkája, hanem egy bibliai méreteket öltő szemétkupac, ami három éven belül a világ egyik első számú környezetvédelmi csodájává válik.
2009. július 27. hétfő 08:15 - Tatai Gábor
A hiriai munkálatok hónapokkal ezelőtt kezdődtek meg, a hegy egyes részei három éven belül már látogathatóak lesznek a külföldi közönség számára is. A Hiria lábában egy különleges oktató parkot is terveznek, ahol az érdeklődők az elejétől a végéig végigszemlélhetik a hulladék-újrahasznosítás bonyolult folyamatának összes kihívását és lehetőségét, emellett az Ariel Sharon park rövid időn belül a régió leggyönyörűbb zöld ékkövévé válik a pusztán kikapcsolódásra vágyók számára is. Hiria az a hely, ahol minden jel szerint a szó átvitt értelmében is világosság születhet a mindennapi élet által kitermelt szennyes őskáoszból.
A közös út
Ahogy az izraeli közvélemény és a politika elit egyre inkább személyes ügyének tekinti a hosszútávon a jövő egyetlen feltételének számító tiszta levegő és föld ügyét, úgy válik valóra a „kardból kapa” bibliai prófécia több ezer éves reménysége is, a biztonsági és a környezetvédelmi kiadásokat is ugyan az a szükségszerűség diktálja. A palesztin-izraeli konfliktus felől szemlélődve is évek óta azt láthatjuk, hogy a személyes dialógusok és kooperatív megoldások terén leginkább aktívabb csoportokat a civil szféra zöldjei teszik ki. A két nép egyező érdekei, és az ugyan azért a falatnyi földért érzett szenvedélyes szeretet a környezetvédelem területén látványos közös eredményeket produkál. Az olyannyira áhított béke egyik titka éppen az együtt cselekvésben és együtt tervezésben rejlik, ehhez pedig jóval többre van szükség mint egyedül a politikai vezetők elszántsága.
Forrás: ayalon-park.org.il / New York Times / sviva.gov.il