2024. november 26. - Virág

Több 100.000 család az utcára kerülhet?

A magyar állam egyesek szerint másfél billió forinttal támogatja a multinacionális pénzügyi trösztöket. Eközben több százezer magyar család kerülhet súlyos adósságcsapdába. Hogy is van ez?
2009. augusztus 13. csütörtök 07:59 - Nagy András
Cselekedni, de gyorsan!

Sokszorosára nő a hajléktalanok száma
Ferge Zsuzsa, a Gyermekszegénység elleni Nemzeti Program vezető szakértője a hétvégén a Népszabadság hasábjain értekezett a magyar családok helyzetéről. Tanulmányában szót ejtett arról, hogy 2009 tavaszán 750 ezer családnak volt hitelhátraléka, 260 ezer családnak díjhátraléka, 41 ezernél már kikapcsolták a villanyt, és a lakásukat vesztők, kilakoltatottak száma a korábbi évi néhány százról több ezerre (egyesek szerint több tízezer fölé) nő.
Forrás: Népszabadság
Napok óta téma, hogy kinek és mit kéne tennie a válság okán egyre szaporodó kilakoltatások ellen. A politika szokásos pengeváltásait folytatja, ám civil szervezetek, illetve szociológusok állásfoglalásaiból kiderül, valóban élesedik a helyzet. Bonyolult társadalom- és gazdaságpolitikai ügyről lévén szó, a HírExtra igyekszik minél több oldalról megvilágítani a kérdést.

Már maga a probléma is több forrásból ered. A pénzügyi-gazdasági világválság miatt több ezer, devizahitelt nyögő család került bajba. Ugyanekkor tízezrek vesztették el állásukat, s ezzel rendszeres jövedelmüket. Tény, hogy a kilakoltatások zömében azokat érték és érik ma is, akik e két negatívumban egyszerre érintettek. (Bár nem feltétlenül csak bedőlt hitelek miatt lakoltatnak ki embereket.)

A legfontosabb kérdések ma úgy tehetők fel: hány embert fenyeget közvetlenül a kilakoltatás réme Magyarországon? Mit lehet tenni a szociális katasztrófa elkerülése érdekében rövid, illetve hosszú távon? Minden más – így az is, hogy lehet-e bárkit is felelőssé tenni a kialakult helyzetért – csupán másodlagos. Persze minden mindennel összefügg. Sokan például a „kíméletlen” pénzintézeteket vádolják a kialakult helyzetért és azt mondják, a bankok megzabolázása nélkül elkerülhetetlen a tragédia. Mások úgy vélik, nem lehet mindent a pénzintézetekre kenni. Egy biztos: valamit sürgősen tenni kell.

Fidesz: 70-80 ezer ember az utcákon

Öröm az ürömben, hogy egyelőre minden nyilatkozó higgadtan, a realitásokat többé-kevésbe mérlegelve szólal meg nyilvánosság előtt. Senki nem szólít tehát az utcára, hogy erőszakkal követelje ki a helyzet megoldását. Igaz, a Jobbik a napokban már fenyegető hangvételű transzparensek árnyékában tüntetett a pénzvilág ellen. Mégis, a legtöbben a Parlament falain belül keresnék a megoldást a kialakult helyzetre, s ez mindenképp bíztató.

A Fideszes Soltész Miklós például amondó, a helyzet súlyosságára tekintettel a kezdeményezni fogják az Országgyűlés szociális bizottsága rendkívüli ülésének összehívását. Szerinte a kormány érzéketlensége és tehetetlensége oda vezetett, hogy már mintegy félmillió embert fenyeget a kilakoltatás réme. Úgy látja, a kormány mindeddig csak beszélt a lakáshitelesek megsegítéséről, de egyetlen lépést sem tett ennek érdekében. Ellentétben a Fidesszel, amely számos javaslatot nyújtott már be a helyzet rendezéséért, ám ezeket a szocialisták rendre lesöpörték az asztalról – mondja. A legnagyobb ellenzéki erő szerint már most is több ezer ember csatlakozott a fedél nélküliek táborához, de az év végére a 70-80 ezer utcára kerülő ember rémképét sem tartja a képzelet szüleményének.

Kormány: 1,7 millió család kamatterhei enyhültek

A bankok csak tizedrészt hibásak?
Müller János, a Bankszövetség vezető tanácsadója szerint a válsághelyzet sajátja, hogy mindenhol a világban a bankokat teszik meg bűnbaknak az emberek. Erre szerinte jó példa, hogy a híradásokban néhány napja megjelent, hogy a pénzintézeteknek köszönhetően egyre több a kilakoltatás Magyarországon. Holott az Országos Végrehajtói Kamara adatai alapján az összes végrehajtás kevesebb mint tíz százaléka tapad a bankok kezéhez, a többi a közüzemi tartozások, illetve adóhátralék felhalmozódás, valamint az ún. pénzügyi szolgáltatók által nyújtott hitelek vissza nem fizetése miatt történik.
Forrás: HírExtra
A kormányzat erre úgy reagált, hogy átérzi a lakáshitelesek gondjait, s több intézkedést hozott a bajba jutott lakáshitelesek védelmében. Szollár Domonkos kormányszóvivő szerint a kabinet már vizsgálja, hogyan lehetne a kilakoltatásokat bizonyos esetekben átmenetileg felfüggeszteni. Emlékeztetett, hogy a Bajnai-kormány megalakulása óta javult a nemzetgazdaság egyensúlya, a forint árfolyama több mint 12 százalékkal erősödött, amellyel a devizában eladósodott 1,7 millió magyar család kamatterhei mintegy 400 milliárd forinttal enyhültek.

Az MSZP támogatja a Fidesz a Szociális bizottság jövő heti összehívására vonatkozó javaslatát. Katona Béla a szocialisták frakcióvezető-helyettese közleményben tudatta, hogy az MSZP kiemelten figyeli a válság hatásait és azt, hogyan lehet az emiatt eladósodottak kilakoltatását felfüggeszteni. Mint írja, folyamatosan figyelik a kormány intézkedéseinek hatását. Ezek eredményeit jövő héten az Országgyűlés Ifjúsági, szociális és családügyi bizottságának ülésén nyilvánosságra is hozzák – ígéri Katona Béla. Ezen kívül úgy hírlik, a kormánypárti honatyák többsége egyetért a kabinet elképzelésével, mi szerint az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került adósok esetében a kilakoltatásokat átmenetileg fel kell függeszteni.

Háború a bankok ellen!

Mint az várható volt, a civilek és az érdekvédelmi szervezetek sem maradtak szótlanok. Éliás Ádám, Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke azonnali árverezési és kilakoltatási moratóriumot követel a magyarországi bankoktól az önhibájukon kívül fizetésképtelenné vált adósokra vonatkozóan. A szövetség vezetője keddi sajtótájékoztatóján fontosnak tartotta leszögezni, hogy csakis a jogszerűen használt otthonokra vonatkoztatják követelésüket, amely már-már háborús hadüzenetnek is felfogható a renitens pénzintézetek irányába. A VÉSZ ugyanis feketelistára helyezi a moratóriumtól elzárkózó bankokat, a lakosságot pedig arra szólítja fel, hogy számláikat vigyék át más pénzintézetekbe.

Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum szervezője a napokban több alkalommal is kifejtette szervezete követeléseit. A Klubrádiónak nyilatkozva arról beszélt, hogy rendkívüli parlamenti ülést szeretnének. Simó elmondta, eddig körülbelül 12-15 ezer embert lakoltattak ki otthonából. Szerinte a kormány csomagja, mely a bankok magatartását etikai kódexben szabályozná, nem elegendő, ezért azt szeretnék elérni, ha törvény is tiltaná a kilakoltatást. Ennek érdekében levelet írtak Szili Katalin házelnöknek, melyben azt kérik, a rendkívüli ülésen a Parlament hozzon létre bizottságot a bankok felelősségének vizsgálatára. (Úgy tudjuk, a javaslat elől nem zárkózott el a házelnök.)

Rezsi vagy ennivaló. Lehet választani?

Simó a köztévé Nap-kelte című műsorában szerda reggel azt mondta, hogy a bajba jutott embereknek át kell ütemezni az adósságukat, és a bankok olyan állami ellenőrzését kell megvalósítani, amely lehetetlenné teszi, hogy visszaéljenek az erőfölényükkel. A Szociális Fórum vezetője szerint Magyarországon ma több mint 200 ezer olyan család él, amelyiknek naponta arról kell döntenie, hogy a közüzemi díjhátralékát fizesse-e vissza, vagy enni adjon a gyerekeknek. Úgy vélte, ma már ott tartunk, hogy ha nem mozdulunk ki ebből a helyzetből, akkor télvíz idejére nem több százan, hanem több ezren szenvedhetnek fagyhalált. Ez a problémát még most, a nyári hónapokban kell megoldani – mondta. Nyomatékosítani kívánta, hogy mindez akkor történik, amikor a magyar állam másfél billió forinttal finanszírozza, támogatja a „multinacionális trösztöket”.

Simó szerint a hosszú távú megoldást a magáncsőd intézmények magyarországi bevezetése, illetve a szociális lakásépítési program jelentheti, melynek hazánkban nem csak a csírái, hanem előrehaladott kidolgozási fázisai is megtörténtek, mindenekelőtt a kis és középvállalkozások körében.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie »
Hozzászólás:

novaklaszlo56
2009. augusztus 13. 14:12
De jó lenne, ha vitatkozni tudnék veled, P-Aga, de ezúttal sajnos nincsenek ellenérveim, amire akár csak a reményt alapozhatnám. Az ösztöneinkbe huzalozott félelmeinket és az általuk indukált önzésünket kellene leküzdenünk a fogyatékos, gyengécske, de melldöngetve túlhangsúlyozott intelligenciánkkal. Világos: soha nem sikerült, most se jó az irány. Pedig voltak (és talán vannak is) mestereink, akik megpróbáltak erre megtanítani bennünket, de zavart bennünket a fényük, a tisztánlátásuk, hát egyszerűen megöltük, megöljük, de lagalábbis elszigeteljük őket. Ugye nem kell példákat említenem? Az egyikük nevében a mai világ arculatát nagyban meghatározó egyházat is alapítottak (s az is mivé lett az idők folyamán!).
p-Aga
2009. augusztus 13. 12:49
Rómától a középkori Anglián keresztül napjainkig - A történelem ismétli önmagát. Tartok tőle, hogy masban is fogja. Hiába az élet tanítómestere, az emberiség nem hajlandó tanulni.
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását