320 millió éves póklelet
Egy háromszáztízmillió éves ritka pók kövületre találtak rá cseh és kínai paleontológusok egy csehországi ásatás során.
2009. augusztus 24. hétfő 23:34 - HírExtra
"Ez a pók rendkívül ritka, mivel csupán néhány ilyen ősi pókfajta lelete ismeretes a Cseh Köztársaságban" -mondta Josef Psenicka, a Rokycanytól nem messze fekvő Ovcinban folytatott ásatás vezetője. Hozzátette azt is, hogy a pókfajta azonosítása nagyjából egy évbe telik.
A tudósok még néhány paleozoikumi (földtörténeti ókor) erdőből származó növény maradványára is rátaláltak - árulta el a Plzenben lévő Nyugat-csehországi Múzeum munkatársa.(A földtörténeti ókor mintegy 540 millió évvel ezelőtt kezdődött és 251 millió éve fejeződött be.) A tudósok egy fa törzsén azonosították be a latinul "Goldenbergites"-nek nevezett ősi fán lakó növényt, melynek különlegessége, hogy bár más fajokra telepedve növekszik, ám nem élősködik azokon.
A paleontológus csoport továbbá két, egyenként fél méter magas fatörzset és számos virágot talált ebből a korból az egykori ősi erdő területén. "Úgy tűnik, hogy kettő, vagy három közülük még nem is ismert" - mondta Psenicka. Jövőre a cseh őslénykutatók egy olyan észak-kínai régióra fogják kiterjeszteni a kutatásaikat, melynek Ovcinhoz hasonló, ám jóval fiatalabb a földtani szerkezete.
Az elmúlt hét év során a kutatócsoport 22 biológiai faj leleteit fedezte fel, melyeket a vulkanikus hamu őrzött meg a jelenkor számára. Mindezek alapján a szakemberek egyre teljesebb képet kapnak arról, hogy milyen volt egy ősi erdő. A mostani kutatás helyszínén egyébként nemrég egy ritka szitakötő, illetve egy ez idáig ismeretlen páfrányfajta ősi maradványaira bukkantak rá.
Forrás: MTI