HPV- a női pestis
A világon a második leggyakoribb rákos megbetegedés a nők körében a méhnyak rák. A betegséget évente 1200 nőnél diagnosztizálják, és közel 500 aktív korú nő hal meg ebben a betegségben. Ez a szám háromszor magasabb az EU átlagnál. A sajnálatos adat kialakulásához bizonyára hozzájárul az is, hogy a hozzáférhető oltóanyag mégsem annyira hozzáférhető.
2009. augusztus 30. vasárnap 12:59 - Rémes Ágnes
HPV?
A humán Papillomavírus egy DNS víruscsoport, mely több mint 130 tagot számlál s személyesen tehető felelőssé számos nyálkahártya elváltozásért, bőrdaganatért, genitális rákokért, köztük a méhnyak rákért. Az epidemiológiai vizsgálatok kimutatták, hogy a méhnyak rákok és egyéb genitális daganatok 90% százaléka összefüggésbe hozható a vírussal.
Nem gyógyítható, de megelőzhető
Terjedés
A HPV orális közösülés útján is terjed!
Fertőzés nemi úton beszerezhető, 10 év körüli lappangási időt produkál, így a középkorú nőknél okoz daganatos elváltozást. Az időben diagnosztizált fertőzéssel elejét lehet venni a bajnak, és egy apró rutinműtét elvégzése után, persze folyamatos citológia megfigyelés mellett teljes élet élhető. Ha már daganat formájában ismerszik meg a probléma, a méh eltávolítása szükséges.
A betegség nem gyógyítható, csupán kezelhető. Azonban megelőzhető. Vannak bizonyos rizikótényezők, melyek mellőzésével elkerülhető a betegség. A cigarettás dobozokon az áll: „A dohányzás súlyosan károsítja Ön és a környezetében élők egészségét.” Ez teljesen igaz. A méhnyak rák kialakulásában is komoly szerepet játszik a nikotin rudacska. Legalább ugyanennyire fontos a tudatos szexuális élet. A gyakori partner váltás magában hordozza a fertőzés kockázatát. Átlag minden ötödik partnercsere eredménye HPV fertőzés. Mivel a férfiak, mint hordozók ritkán tapasztalnak tüneteket, maguk sem tudják, milyen vírust adnak át.
Életet adó vakcina
A méhnyak rák elleni védekezésben eddig kizárólag a citológiai vizsgálat állt rendelkezésre, azonban a közelmúltban a fertőzés megelőzését új eszköz segíti. Kifejlesztettek és elérhetővé tettek olyan védőoltásokat, melyekkel a méhnyak rákok többsége megelőzhető. Ezek az oltások védettséget nyújtanak a leggyakoribb HPV vírusok ellen, szeméremtest rákot megelőző elváltozások és szeméremtesti szemölcsök ellen. A vakcinák 9-26 éves kor között illetve az első együttlét előtt alkalmazva szinte 100%-os védettséget nyújtanak.
Létezik tehát mód arra, hogy megelőzzük a betegség kialakulását, azonban az oltás mégsem annyira elterjedt, mint kívánatos volna. A háromlépcsős módszert ugyanis nem támogatja az állam, költségei pedig meglehetősen magasra rúgnak. A védettség ilyetén megszerzésének ára ugyanis 90 000 forint.
Mindent összegezve
Adott egy vírus, mely halálos daganatokat okoz, s melynek nyomán évente 1200 nő betegszik meg, több mint 500 a halálesetek száma és nem kis veszteség a túlélőknek a terméketlenség sem. Erre a problémára azonban van megoldás, méghozzá megelőzés formájában. Az állam mégis sokallja rá a fejenként 90 000 forintot, így az ilyen irányú egészség a tehetősek privilégiuma. Különösen logikátlan döntés ez, mivel az évi 1200 új fertőzött beteg ellátása és kezelése (a már meglévőek mellett) valamivel megterhelőbb anyagilag, mint a védettség finanszírozása.
Szemlátomást az emberi tényezők hidegen hagyják országunk jeles vezetőit, ugyanakkor ismét kiderült, hogy a gazdasági szervezés sem tartozik az erősségeik közé.