Tarlós: az MSZP fejezze be ezt a színjátékot
Hagyják a színjátékot és ne akarja most az MSZP rendbe tenni azt, ami az ő emberei felügyelete mellett ment tönkre - mondta Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője csütörtöki, a BKV ügyeiről tartott sajtótájékoztatóján.
2009. szeptember 3. csütörtök 18:45 - HírExtra
Tarlós István elmondta, ha igaz az a sajtóban megjelent hír, miszerint a miniszterelnök tanácsadójának a cége is kapott "furcsa BKV-s megbízást", akkor ez egy okkal több arra, hogy ne játssza el az MSZP, hogy rendet tesz a BKV-nál.
A frakcióvezető arra a hírre, hogy Demszky Gábor főpolgármesternél maradna a BKV felügyelet, kijelentette: "azt mondjuk, hogy ez maradjon is így", mivel az MSZP a BKV élén és Bajnai Gordon miniszterelnök is kormánytagként bemutatta, "mire képes".
És - mint mondta - még Demszky Gáborról "hihető leginkább ebben a társaságban, hogy ha a 24. óra után is, de a lelkiismerete azt diktálja, hogy ezzel a céggel valamit kezdeni kellene". Hangsúlyozta: el kell dönteni, hogy "itt az MSZP politikai vágyait kell kielégíteni, vagy rendbe kell tenni a Budapesti Közlekedési Zrt.-t".
Mint mondta, látják Demszky Gábor politikai felelősségét a BKV hosszú távú történetében, "de ebben a vitában, ami a koalíción belül zajlik, az ellenzék határozottan inkább Demszky Gábor álláspontját osztja".
A politikus megjegyezte: a "huzakodás" arra utal, hogy ha a főpolgármester az MSZP-nél hagyja a BKV felügyeletét, akkor ad a kormány pénzt a BKV-nak, ha elveszi tőlük, akkor a kormány nem ad pénzt.
A politikus a sok, kis pénzért dolgozó és lelkiismeretes emberek, hivatalnokok és buszsofőrök nevében visszautasította Kocsis Istvánnak, a BKV vezetőjének szerdai kijelentését, hogy "kis pénzért csak hülyéket lehet kapni". Kocsis az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottsága ellenőrző albizottságának szerdai ülésén azt mondta, hogy "a jó munkaerőt meg kell fizetni, annak ára van, ha ezt nem tesszük, akkor csak hülyéket kapok, akik nem tudnak értelmes anyagokat összerakni".
Tarlós István szerint át kell alakítani a BKV teljes struktúráját, sőt a fővárosi városüzemeltetés teljes struktúráját. Kész elképzeléseik vannak a BKV problémáinak megoldására.
Az ellenzéki politikus meglátása szerint "az MSZP budapesti szervezete meg akarja úszni a dolgot", és "minden erőlködés arra megy ki", hogy mindenki felelős a BKV-nál történtekért, kivéve azt a szocialista főpolgármester-helyettest, Hagyó Miklóst, akinek a BKV felügyelete volt a dolga.
"Hagyó Miklósnak három éve volt arra, hogy vizsgálatokat indítson. Ha ő tényleg nem tudott semmiről, akkor ő három éve bedugaszolt fülekkel ül a helyén. Akkor meg azért nem alkalmas. (...) Már a hajléktalanok is azt duruzsolták, hogy valami gáz van a BKV-nál és egyedül Hagyó Miklós és Burány Sándor nem tudott erről?" - mondta.
Véleménye szerint a megosztott felügyelet "csúsztatás", Hagyó Miklós és rajta keresztül az MSZP felügyelte a közszolgáltató cégeket.
A politikus beszélt arról is: Steiner Pál MSZP-s frakcióvezető "csúsztat", amikor azt állítja, a Fidesz frakcióvezetője szerint Kocsis Istvánnak maradnia kell a BKV élén. "Ez körülbelül annyira igaz, mintha azt mondanám, a miniszterelnök fog pénzt adni a BKV megsegítésére, mert Steiner adott Bajnai orrára egy puszit" - mondta. Hozzátette: azt viszont fontosnak tartják, hogy kivizsgálják a BKV-nál 2006 óta történteket, mert a "kétes ügyek" nagyobb része Kocsis István érkezése előtt keletkezett.
A politikus nyomatékosította: Hagyó Miklós nem önként mondott le a BKV felügyeletéről. Arra, hogy külön főpolgármester-helyettest nevezzenek ki a BKV felügyeletére, kijelentette: "ez vicc", és ezen az alapon kinevezhetnek egy főpolgármester-helyettest a gyógyfürdők, a távfűtő művek, a közterület-felügyelet élére, és ennek az lehet a vége, hogy annyi főpolgármester-helyettes lesz, ahány fővárosi önkormányzati cég van.
Felhívta a figyelmet arra, hogy sem a koalíciós egyeztető tanács, sem a Főpolgármesteri Kabinet nem döntéshozó szerv, így nem is jogosultak olyan döntést hozni, hogy visszahívják az igazgatóságot és a felügyelőbizottságot. Ilyen döntést csak a közgyűlés hozhat - mondta.
Mint mondta, érthető, hogy a BKV működéséhez pénzt adó állam képviseltesse magát az igazgatóságban, de önkormányzati cég igazgatóságának élére "nem ülhet a kormány embere".
Forrás: MTI