Az illegális pálinkafőzés továbbra is virágzik
Ebben az évben 66 illegális pálinkafőző készüléket foglaltak le Magyarországon, ami azt bizonyítja, hogy nem csökken ez a tevékenység a fokozott ellenőrzés ellenére sem - mondta Sipos Jenő, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának szóvivője kedden Kecskeméten.
2009. szeptember 8. kedd 12:46 - HírExtra
A jövedéki törvény egyértelműen szabályozza, hogy kik birtokolhatnak szesz előállítására alkalmas berendezéseket, ezért az illegálisan előállított és üzemeltetett pálinkafőzőket megsemmisítik - mondta a szóvivő.
Kecskeméten kedden megsemmisítették azokat a pálinkafőző berendezéseket, melyeket a vám- és pénzügyőrség nyomozó szolgálata, illetve a vámhivatal munkatársai foglaltak le az elmúlt időszakban. A fémből készült berendezések között volt pár literes és több hektoliteres is.
Sipos Jenő pénzügyőr ezredes hangsúlyozta: a pálinkafőző készülékeket lefoglalják, majd a jövedéki eljárás során megpróbálják felderíteni, hogy mekkora kárt okozott a berendezés tulajdonosa az államnak, és ennek megfelelően kiszabják a jövedéki bírságot. A bíróság ezután dönt a berendezés elkobzásáról és megsemmisítéséről.
Nehéz pontosan megmondani, hogy mekkora az a kár, amelyet a tiltott pálinkafőzés a költségvetésnek okoz, de évente több tízmillió forintra tehető - mondta a szóvivő. A tiltott pálinkafőzés az Alföldön a legelterjedtebb, ott gyakran apáról fiúra száll ez a tevékenység - tette hozzá.
Sipos Jenő felhívta a figyelmet arra, hogy a legtöbbször házilag készített berendezésekkel előállított pálinka nem felel meg a minőségi előírásoknak, így az egészségre is veszélyt jelent.
Forrás: MTI