"Már az első nap tudni fogjuk, mit kell csinálni"
Nem érti, miért nem számolt a szakminisztérium az OEP-hiánnyal, a költségvetés egészségügyre vonatkozó részét trükközésnek tartja, viszont szívesen átvenné az egészségügyi tárcát, ha az "istenadta nép" és az új kormányfő is úgy gondolná.
2009. szeptember 8. kedd 16:49 - Nagy András
Tehát forráskivonások mellett is működik a rendszer, csak igen csikorogva?
Nézze, a rendszer mindent elbír, csak közben meghalnak a betegek. Teljesen egyetértek azokkal az orvoskollégákkal, akik azt mondják, hogy menthető betegeket veszítünk el. Csak ez nem látványos. Mert a beteg nem ért az orvosláshoz, következésképp nem tudja, hogy nem a legjobb, hanem adott esetben a legolcsóbb gyógyszert kapja. Itt egy nagyon súlyos tragédia van, hiszen az emberek a gyógyulási esélyeiket veszítik el. Csakhogy ezt már nem látja a sajtó, nem látja a nagypolitika, csupán a rendszerben dolgozó orvosok. Nem szabad a jelenlegi problémákat lebecsülni, mert nagyon nagy bajok vannak.
Mi a megoldás?
Megvan a konkrét programunk, az objektív megoldási javaslatunk, ám nincs itt az ideje a programhirdetésnek…
Éppen az ilyen kijelentéseik miatt éri önöket a vád, hogy általánosságban is és egyes szakpolitikai kérdésekben is rendkívül kevés konkrétummal szolgálnak. Őszintén: készen áll a Fidesz egészségügyi programja vagy sem?
Készen. És ha el fog jönni az ideje, ki is fogjuk hirdetni.
Mi van ha ez az idő már az ősszel eljön?
Akkor sem esünk kétségbe. Már az első nap tudni fogjuk, mit kell csinálni.
Fillérre ki van számolva minden?
Azt azért nem, mert először is az ország kasszáját kell majd megnéznünk. Meg kell néznünk, hol folytak el a pénzek. Merthogy óriási pénzek folytak el, az biztos. Programunk tehát van, s amit most erről tudni lehet, hogy strukturálisan kell rendbe tenni az egészségügyet, vagyis ki kell jelölni azokat a regionális intézményeket, amelyek az egyes régiók népegészségügyi sajátosságait figyelembe véve vinnék az ellátást. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a regionális különbségeket, hiszen egyes észak-kelet magyarországi területeken – elsősorban a roma népesség körében – az ötven évet sem éri el a születéskor várható élettartam, míg egyes budai kerületekben Svájci életkilátások vannak. Térségenként, az adott népegészségügyi helyzethez igazodva fogjuk a kapacitásokat és az ehhez szükséges forrásokat – nagyon szigorú központi irányítás mellett – kiosztani. Az a régió, ahol nagyobb gondok vannak, többet fog kapni, mint amelyiknél kisebb. Ez egy nemzetközileg elismert és alkalmazott technika.
Nemrég napvilágot látott a Magyar Nemzetben a jövendő Orbán-kormány összetétele. Ebben Molnár Ágnes van említve, mint az egészségügyi miniszteri poszt várományosa. Önnel mi lesz?
Velem? Köszönöm szépen, jól vagyok…
Azt látom, de az is feltűnő, hogy megvannak a maga elképzelései az egészségügy rendezését illetően. Nem szeretné mondjuk a miniszteri székből megvalósítani őket?
Ez nem rajtam múlik. A leendő kormány tagjait a leendő kormányfőnek kell kijelölnie nagyon sok szempont alapján.
Vállalná az egészségügyi tárcát, ha felkérnék a vezetésére?
Amennyiben a kormány az egészségügyet prioritásként kezeli, igen. Mert meggyőződésem, hogy a globális válságból nem a bankárok fogják kihúzni a világot, ehhez a testében lelkében ép, szellemileg kiművelt ember is kelleni fog. Eljött tehát az ideje, hogy a humán oldallal, az egészségüggyel, az oktatással, a szociális intézményekkel kiemelten foglalkozzunk. Mert az állandóan táppénzre járó, rokkantnyugdíjas, depressziós, anómiás tömegekre nem lehet gazdasági prosperitást építeni.
Ez egy érdekes megközelítése a válságkezelésnek.
Én azt várom, hogy a következő kormányzatban majd egy nagyon erős humán pólus jelenik meg, mert a gazdaság fellendítése egészséges emberek nélkül nem képzelhető el.
H1N1. Azért az világos, hogy itt elsősorban szakmai kérdésről van szó, amelynek persze anyagi vonatkozásai is vannak. Sőt még azt is aláírom, hogy üzletiek is. De könyörgöm, miért kell kiállnia Pesti Imrének a Fidesz nevében, és azt állítania az évek óta megbízható partnerként működő Omnimvest-ről, hogy offshore cég? Miért kell még az új influenzából is pártpolitikai kérdést csinálni?
Mit mondjak erre? Nem ismerem a cég tulajdonosi hátterét. Azt tudom mondani, hogy kiváló vakcinákat gyártó vállalkozásról van szó.