Az önkormányzat kirúgatta a tanárt, hogy megtartsa a hatalmat?
Csúfos ügy került elő a szekrényből: sokak szerint egy kiváló és mindenki által nagyra becsült tanárt azért rúgtak ki, mert igazgató akart lenni, és ez az önkormányzatnak nem tetszett. A HírExtra utánajárt az ügynek.
2009. szeptember 11. péntek 07:59 - Pásztor Balázs
Az alapok
Igaza lett
Azt gondolom, az iskola hírnevéért mi magunk tehetünk a legtöbbet személyes példamutatással, a nevelő-oktató munka igényes és hatékony végzésével. Legjobb reklámunk az iskolahasználók véleménynyilvánítása. (Részlet Sisa Péterné igazgatói pályázatából)
Kirúgták a legjobb tanárt az iskolából, mert igazgató akart lenni - egy mondatban így foglalható össze a történet, legalábbis első ránézésre. A Budapest
III. kerületi önkormányzat által fenntartott, békásmegyeri Medgyessy Ferenc Általános Iskola 8.b osztályának szülői munkaközössége írt egy levelet, amelyet elküldött többek közt az önkormányzathoz, és pár szerkesztőségbe, de túl sok visszhangja nem lett az ügynek - pedig nem ártott volna.
A levél azt sérelmezi, hogy 8.b osztály osztályfőnökét, Sisa Péternét, egy héttel az iskolakezdés előtt - gazdasági okokra hivatkozva - kirúgták. A tanárnőt mind a szülői munkaközösség, mind a tantestület, mind az osztály nagyon kedvelte, támogatta. Ráadásul a gyerekek nála tanultak 2006-óta, így pont a 8. osztály megkezdésekor osztályfőnököt váltani - hangsúlyozottan olyat, akivel mindenki meg volt elégedve - igen necces, főleg a gyerekek szempontjából.
Ráadásul a dologba belekeveredik az tény is, hogy a tanárnő indult a megüresedett igazgatói posztért, és ebben mindenki támogatta. Ezt a támogatást az önkormányzat figyelembe se vette, így mégsem ő nyerte el az állást, hanem Dr Bertókné Daróczi Marianna, aki „az iskola életében eddig semmilyen módon nem vett részt”. Sisa Péternét pedig hirtelen kirúgták - pontosabban áthelyezték egy másik iskolába.
Az érem egyik fele
A szülői munkaközösség politikai szálakat sejt a háttérben: konkrétan azt, hogy az önkormányzat a hatalom megtartása érdekében rúgta ki a tanárnőt, és tette az iskola élére a saját emberét. Erre ráerősít az is, hogy - állításuk szerint - az önkormányzatból üzenték meg a tanárnőnek, hogy ”ha nem tesz le a döntés további vitatásáról, nemhogy az iskolában, de a III. kerületben sehol nem fog munkát kapni”. Méghozzá mindezt - állítólag - a szintén Fideszes Menzcer Erzsébet, a kerület oktatási bizottságának elnöke üzente a szülői munkaközösség egyik tagján keresztül a tanárnőnek.
Felhívtuk a szülői munkaközösség egyik - neve mellőzését kérő - aktív tagját, hogy megkérdezzük az ügy hátteréről, és a legújabb fejleményekről. A szülő szerint Sisát teljesen megfélemlítették, és már nem akar visszamenni az iskolába, sőt a kerületet is elhagyni készül. Így már csak az új igazgatónő leváltásáért harcolnak - aláírásokat is gyűjtenek -, no meg a gyerekek igazáért. Elvégre a tanárnő menesztésének hallatára az osztályából többen pár órás "dühöngésbe" kezdtek - ami csak akkor fordul elő, ha az osztály számára különlegesen kedves a tanár.
A szülő azt is megjegyezte, hogy az igazgatónő beiktatása után - érdekes módon - rögtön leváltotta az igazgatóhelyetteseket - no meg kirúgta Sisát - és helyükre olyanokat ültettek, akik párthoz köthető emberek. Például az egyik Fidesz aktivistát, aki kopogtatócédulákat is gyűjtött a párt számára (igaz ellene semmilyen szülői panasz nem érkezett, jó tanerőnek tartják).
A szülő egyenesen hülyeségnek nevezte az önkormányzat azon felvetését, miszerint Sisa a nulladik órában járjon be régi iskolájába, hisz megvalósíthatatlan elképzelésről van szó (a tanárnő egy másik iskolában dolgozik már, ráadásul a gyerekek sem tudnak róla, hogy a 0-ik órában ilyen történne). A szülő állítása alapján kedden az új igazgatónő behívatott az irodájába két tanulót az osztályból, és azt mondta nekik, hogy jó lenne már befejezni ezt a hercehurcát, és jó lenne, ha a szüleik sem csinálnák ezt tovább. Tehát a gyerekek által akart nyomást gyakorolni a szülőkre.