Az önkormányzat kirúgatta a tanárt, hogy megtartsa a hatalmat?
Csúfos ügy került elő a szekrényből: sokak szerint egy kiváló és mindenki által nagyra becsült tanárt azért rúgtak ki, mert igazgató akart lenni, és ez az önkormányzatnak nem tetszett. A HírExtra utánajárt az ügynek.
2009. szeptember 11. péntek 07:59 - Pásztor Balázs
Másik fele
A Véleménynyilvánító értekezlet álláspontja (április 27)
A beérkezett négy pályázatból az egyik pályázó / Ónodi Lívia / visszavonta pályázatát.
A három jelölt szavazatai a következő módon alakultak:
Német Kisebbségi Önkormányzat : Sisa Péternét támogatta
A szülői munkaközösség 12:1 arányban Sisa Péternét támogatta
A leadott igazgatói pályázatok közül a tantestülettől :
36 szavazatot Sisa Péterné
28 szavazatot Magosné Kiss Róza
18 szavazatot dr. Bertókné Daróczi Marianna kapott.
A pedagógusok és az alkalmazottak a személyre szóló szavazásakor:
29 szavazatot Sisa Péterné
24 szavazatot Magosné Kiss Róza
15 szavazatot dr. Bertókné Daróczi Mariann kapott
A fentiek figyelembevételével dönt a Képviselő-testület az igazgató személyéről.
Az önkormányzat szerint „tényleg pusztán gazdasági okok vezényelték a döntés meghozatalában.” Magyarázatuk szerint a tanárnő volt az egyetlen egyszakos magyar tanár az iskolában, és ráadásul sokan is voltak ezen a szakon. Egy másik kerületi iskolában viszont épp hiány volt magyar szakos tanárból, így a döntés ésszerű és logikus volt - áthelyezték egy másik tanintézetbe. Azt is hozzátették, hogy a tanárnő majd nulladik órában bejárhat volt diákjaihoz, akikkel így nem romlik meg a kapcsolat.
Mivel a szülői munkaközösség tagjait nem méltatták válaszra arra a kérdésre, hogy milyen szakmai szempontok vezettek Bertókné igazgatóvá választásához, megkérdezte ezt a HírExtra is. Bár visszajelzést kaptunk, de úgy tűnik, hogy a kérdésre nem akartak válaszolni - vagy csak annak lényegét nem voltak képesek felfogni. A válasz:
„Az intézményvezetői pályázatok elbírálásakor az alkalmazotti közösség a Ktv.57.§ (1)bekezdés i) pontja, valamint a 11/1994.(VI.8.) MKM rendelet 11.§ -a alapján véleménynyilvánítási joggal rendelkezik. A Képviselő-testület kizárólagos döntési jogköre annak eldöntése, hogy kit bíz meg az intézmény vezetésével. Az alkalmazotti közösség, a DÖK ,a felkért közoktatási szakértő véleményének ismeretében a 1039 Bp. Medgyessy Ferenc u. 2-4.szám alatt működő Általános Iskola vezetésével a Képviselő- testület egy tartózkodás mellett dr. Bertókné Daróczi Mariannát bízta meg.”
Ha valakinek nem lenne világos - ami nem csoda - fordítunk: azért lett Bertókné az igazgató, mert ők azt mondták. Ez
a szakmai szempont. Ráadásul itt újra lehet idézni az ügyet kirobbantó levél egy bekezdését: „Bebizonyosodott tehát, hogy a mai magyar - demokratikusnak tartott - oktatási rendszer III. kerületi döntéshozói továbbra is követik azt a rendszerváltás előtti nézőpontot, mely szerint nem a jó teljesítmény és a felnövekvő ifjúság érdeke helyezendő előtérbe, hanem kizárólag gazdasági szempontok, illetve hatalmi pozíciók megőrzése. Nem mellékesen a döntés azt az üzenetet is hordozza a tanulók és a gyermekeink jövőjét egyengetni hivatott pedagógusok számára, hogy a minőségi (oktató)munka nem számít, nem érdemes jól dolgozni.”
Az önkormányzat azt is hozzátette válaszában, hogy „a tanítás megkezdődött, a diákok és pedagógusok szeretnék nyugodt körülmények között végezni munkájukat.” Ebben sokat segítene az, ha a mindenki által kedvelt tanárnőt nem küldenék el a végzős osztályától, vagy az, hogy olyan igazgatót választanának, akit az érintettek támogatnak. Ráadásul a pletykák szerint két másik tanár kirúgását is tervezik, ami szintén nem erősíti az említett „nyugodt körülményeket”. De hát Magyarországról, és politikáról van szó,
mi mást várjon az ember?