Vizsgálják, miért küldték tovább a haldoklót
Az Egészségbiztosítási Felügyelet (EBF) megkezdte az adatgyűjtést annak a férfinak a halálával kapcsolatban, akit a múlt héten egyik kórházból küldözgettek a másikba.
2009. szeptember 21. hétfő 17:02 - HírExtra
A Péterfy Sándor utcai kórház főigazgatója, Budaházy Emil megerősítette azt a lapinformációt, amely szerint a kórház igazságügyi orvosszakértői boncolást kért, de hétfői tájékoztatása szerint még nem végezték el a boncolást.
Egy középkorú férfi a múlt hétfőn hasi fájdalomra panaszkodott, délután mentővel szállították a Péterfy Sándor utcai kórházba.
Budaházy Emil főigazgató az MTI-nek elmondta: aznap a kórház nem volt felvételis, de a beteget fogadták, megvizsgálták. Az orvos úgy ítélte meg, hogy a beteget tovább kell küldeni egy olyan intézménybe, ahol sebészeti ügyeleti ellátás van, ezért küldte át a férfit a Szent István kórházba.
A Népszabadság írása szerint a beteg hozzátartozói, miután azt közölték velük, hogy a mentőre várni kell, maguk szállították volna át a beteg férfit, de nem a Szent István kórházba, hanem egy ismerős orvoshoz, a budai Szent Margit Kórházba. A férfival csak a Döbrentei térig jutottak, ott a beteg elveszítette az eszméletét, leállt a keringése. Az utcán egy betegkísérő próbálta újraéleszteni, aki közben riasztotta a mentőszolgálatot. A helyszínre érő mentők már csak az agyhalál beálltát tudták megállapítani, de miután a keringés elindítása sikeres volt, a férfit bevitték a Péterfy kórház intenzív osztályára. Itt halt meg a beteg, kedd délelőtt.
Holchacker Péter, az EBF elnökhelyettese az MTI-nek általánosságban elmondta: hasonló esetekben a felügyelet minden, a beteggel kapcsolatos dokumentációt bekér, adott esetben meghallgatják a pácienssel kapcsolatba került orvosokat. Alapvetően azt vizsgálják a felügyeleti eljárás keretében, sérült-e az ellátás során a beteg érdeke, tehát az, hogy a jogi előírásokat és a szakmai szabályokat mindenki, mindenhol maradéktalanul betartotta-e.
"Alapfeladata a hatóságnak az, hogy a tényállás minden részletét kiderítse, és ennek ismeretében a bizonyítékokat egyenként és összességében értékelve hozza meg döntését" - mondta. Arra vonatkozóan, hogy ezt milyen "technikával" teszi, nincs kötelező előírás. Ez lehet személyes nyilatkozattétel, tanúmeghallgatás, a betegdokumentáció bekérése.
Hozzátette: a felügyelet sohasem személyes felelősséget állapít meg, az esetlegesen kiszabott bírság az intézményt terheli. Holchacker Péter kiemelte: az EBF tapasztalata az, hogy amennyiben a felügyelet határozatban elmarasztal egy adott kórházat, az intézmény megpróbál javítani belső struktúráján, eljárásrendjén, betegdokumentáción vagy a tájékoztatáson.
A bírság összege változó, a felső határ tízmillió forint.
Forrás: MTI