A kormány rendezné a helyzetet
A kormány rendezni kívánja a közigazgatási hivatalok helyzetét, ezért olyan kompromisszumos törvénymódosítást terjesztett elő, amely az ellenzék és a kormány fő törekvéseit is tartalmazza.
2009. szeptember 24. csütörtök 16:04 - HírExtra
Varga Zoltán emlékeztetett arra, hogy a megyei közigazgatási hivatalok régiós átszervezéséről szóló korábbi kormányrendeletet az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította. A miniszter szerint a mostani indítvánnyal teljesül az ellenzék kérése, vagyis ismét megyei hatáskörbe kerül az önkormányzatok törvényességi ellenőrzése, ugyanakkor a hatósági feladatok első- és másodfokú elbírálásban az erre a célra felállított regionális államigazgatási hivatalok továbbra is szerepet kapnának.
"A helyi önkormányzati rendszer létrejötte, ma már senki által nem vitatva, a demokratikus jogállam kiépítésének meghatározó tényezője volt" - mondta a miniszter, majd hozzátette: az első időszak sikerei után azonban fokozatosan és egyre markánsabban felszínre kerültek a rendszer belső ellentmondásai, esetenként működési zavarai.
A miniszter szerint a hatékony és gazdaságos működést, a helyi közszolgáltatások színvonalát, az állampolgári esélyegyenlőséget veszélyezteti a szétaprózódott településszerkezet, valamint a települési önkormányzatok rendkívül széles feladat- és hatásköre közötti ellentmondás. Településtípusonként eltérőek az önkormányzati rendszerben lévő feszültségek, de az "bizonyossá vált, hogy a helyi autonómia elsődlegességének minden más szempontot háttérbe szorító felfogása működési zavarokat okoz, és ezzel éppen a helyi választópolgárok érdekeit sértheti" - fogalmazott Varga Zoltán.
Egyre inkább érzékelhető az "érdemi középszint", az erős hatáskörű területi önkormányzat hiánya. "A strukturális eredetű feszültségek miatt csökkenő hatékonyságú, esetenként pazarló rendszerben nem hasznosulnak a befektetett anyagi erők és szellemi energiák, és egyre nehezebb a finanszírozás" - mondta.
Egyértelmű sikernek nevezte ugyanakkor a miniszter a kistérségi összefogás erősödését és a többcélú társulások egyre kézzelfoghatóbb eredményeit. "Az eddig vizsgálatok a közszolgáltatások növekvő színvonaláról, a gazdaságosabb, hatékonyabb működésről tudósítanak" - jelentette ki. A felszínre került negatívumok egy része "gyermekbetegség", más részük pedig "csak a kötelező társulás jogintézményével orvosolható".
Varga Zoltán szerint ugyanakkor érzékelhető a szemléletváltozás, hiszen mint fogalmazott: "egyre kevésbé idegen az önkormányzatoktól az összefogás, az együttműködés gondolata", ami a jövőben komolyabban lehet építeni.
Forrás: MTI