A fejlesztések éve lenne 2009?
Az idei évet a felsőoktatásban a fejlesztések esztendejének nevezhetjük, ugyanis 55,5 milliárd forint értékű infrastrukturális beruházást kezdhet meg tizenhárom egyetem és főiskola - mondta Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter szombaton, Veszprémben, a Pannon Egyetem alapítása 60. évfordulójának ünnepségén.
2009. szeptember 26. szombat 19:58 - HírExtra
A Pannon Egyetem 4,3 milliárd forintos fejlesztést valósíthat meg - tette hozzá a miniszter.
Molnár Csaba hangsúlyozta: az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 2007-2013. között összesen 265 milliárd forintra pályázhatnak a felsőoktatási intézmények. A hallgatónként 10 millió forintos fejlesztési lehetőség révén a hazai matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai képzés infrastruktúrájának közel 80 százalékát modernizálják - mondta a miniszter.
Rámutatott arra is, hogy a felsőoktatás költségvetési támogatása a gazdasági válság ellenére emelkedik: 2009-ben 205,3 milliárd forintot tett ki az összeg, 2010-re viszont a költségvetési törvényjavaslat szerint 207,8 milliárdot irányoz elő.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy 2004-2006. között a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében 19 felsőoktatási intézmény részesült 13,7 milliárd forintos támogatásban. A Pannon Egyetem akkor 1 milliárd 76 millió forintot nyert - tette hozzá. Rámutatott: ennek következtében 60 ezer négyzetméteren valósíthattak meg az egyetemek, főiskolák infrastrukturális fejlesztéseket, amelyek 110 ezer hallgató oktatási és kutatási körülményeit javították.
A Pannon Egyetemről szólva a miniszter azt hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtizedekben, években jelentősen bővült, s egy egész régió kiemelkedő és legfontosabb felsőoktatási intézményévé vált.
Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára - aki 16 éven át volt Veszprém polgármestere - beszédében a Pannon Egyetem példamutató szellemiségét emelte ki a környezetterhelés mérséklése tekintetében.
Rédey Ákos, a Pannon Egyetem rektora ünnepi beszédében felidézte, hogy 60 évvel ezelőtt a budapesti műegyetem 27 éves adjunktusa, Polinszky Károly kapott megbízást arra, hogy Veszprémben szervezze meg az egyetem kihelyezett nehézvegyipari kutatóintézetét, de még ugyanazon év szeptember 26-án 16 oktatóval és 102 hallgatóval megindult a bakonyi megyeszékhelyen a vegyészmérnökképzés is.
A kezdetben Vegyipari Egyetem, majd Veszprémi Egyetem nevet viselő intézmény 2006. óta Pannon Egyetemként működik, s ma már öt karon, 121 szakon több mint 11 ezer hallgató tanul, az oktatók pedig 412-en vannak - mondta a rektor, utalva arra is, hogy évekkel ezelőtt csatlakozott hozzájuk a keszthelyi Agrártudományi Egyetem, amely ma Georgikon mezőgazdaság-tudományi karként működik. Van kihelyezett oktatás Székesfehérváron, Nagykanizsán és Pápán is - jegyezte meg a rektor. Utalt arra is, hogy idén egy új, Mol ásványolaj és széntechnológia elnevezésű tanszéket indítottak.
Debreczenyi János, Veszprém polgármestere beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy egy 2008. évi, a magyarországi városok tőkevonzó képességét vizsgáló felmérés szerint Veszprém került az első helyre, s ez a siker jelentős részben köszönhető a Pannon Egyetem tudományos kutatói tevékenységének. A polgármester két nyugalmazott professzornak, Bodor Endrének és Papp Sándornak, Veszprém városért érdemérmet adott át.
Lasztovicza Jenő, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke bejelentette: a megye 99 évre ingyenesen az egyetem rendelkezésére bocsát egy nagy értékű veszprémi ingatlant, a volt gyermekkórház épületét és udvarát, kertjét, hogy ott kutatás-fejlesztési és innovációs tudásközpontot hozhassanak létre.
Molnár Csaba és Rédey Ákos ezt követően leleplezte az egyetem alapításának 60. évfordulóját megörökítő emléktáblát. Az ünnepségen a Pannon Egyetem díszdoktorává avatták Guy Turcsany svájci-magyar állampolgárt, a lyoni Claude Bernard Egyetem professzorát, aki vendégoktató Nizzában, Lausanne-ban, Atlantában és Veszprémben is.
Forrás: MTI