2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Már Balatonkenese is város

Várossá avatták Balatonkenesét szombaton; a 3,500 lakosú Veszprém megyei településen Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter adta át az ünnepségen - több száz helybeli lakos és vendég jelenlétében - a város kulcsát Sörédi Györgyné polgármesternek.
2009. szeptember 26. szombat 21:36 - HírExtra
Magyarország európai uniós csatlakozása óta új fogalommal kellett megismerkednünk, mégpedig a városversennyel, ugyanis az egységes piacon a városok egymással is versengenek a befektetőkért, s a különböző támogatások elnyeréséért - hangsúlyozta beszédében a miniszter.

Molnár Csaba szerint Balatonkenese rendelkezik azokkal a helyi erőkkel és kapacitásokkal, amelyek által fontos szereplő lehet ebben a versenyben. Hangsúlyozta, hogy az észak-balatoni település Magyarország európai uniós csatlakozása óta már 17 projektre nyert összesen 562 millió forint támogatást.

A miniszter ezt követően Lewis Mumford amerikai tudománytörténészt idézte, aki szerint "városok nélkül nincs emberi történelem". A város ugyanis nemcsak egy településtípust jelöl, hanem érték és élmény egyben - tette hozzá a miniszter, megjegyezve, hogy Balatonkenese eddig is "élménycentrum" volt.

Molnár Csaba emlékeztetett Balatonkenese gazdag történelmi múltjára: lakott hely volt már a honfoglalás idején, a Rákóczi szabadságharc alatt 1707-ben itt arattak jelentős győzelmet a császári csapatok fölött Vak Bottyán és Béri Balogh Ádám hadai, 1846-ban pedig itt lépett partra először a "legnagyobb magyar", Széchenyi István az első balatoni gőzhajóról, a Kisfaludyról.

A Balaton-part legújabb városáról szólva a miniszter azt hangsúlyozta, hogy Balatonkenese "fontos befektetési területté válhat egy gazdaságilag megélénkülő Magyarországon".

Sörédi Györgyné, Balatonkenese polgármestere beszédében hangsúlyozta, hogy Balatonakarattyával összefogva érhették csak el a mostani sikert. Rámutatott, hogy a Kenesén és Akarattyán egyaránt kiépült a teljes közműrendszer, csaknem száz százalékos a csatornázottság, biztosított a telefonhálózat.

A polgármester kitért a nívós közművelődési rendezvényeikre, a jó egészségügyi ellátásra, majd arra utalt, hogy a 12 kilométeres partszakaszukon hat strandot tartanak fenn és több sportpályát, s Balatonkenesén található a tópart legkorszerűbb yachtkikötője is, a Marina-Port. A településen a közbiztonság jó, a civil szervezetek aktívak, 30 ilyen szervezet működik a 3500 lakosú városban.

A polgármester hangsúlyozta azt is, hogy az új város pénzügyileg stabil, pályázati pénzből mostanra újították fel a könyvtárat és a tájházat, de két óvoda és strand, valamint játszótér felújítása is "napirenden van". Sörédi Györgyné szerint a továbbiakban az úthálózat javítását, korszerű városközpont kialakítását tervezik, valamint a befektetők érdeklődésének élénkülésében bíznak.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie »
Hozzászólás:

sharapova2008
2009. szeptember 27. 05:51
Ez is "hungaricum"":várható,hogy nemsokára Nemesmedves,Gyód,Hóduna,Keszü,Gilvánfa,Pálmajor vagy Rinyabesenyő is "város" lesz??!
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását