Kidobták a vízmű vezérét
Szó szerint kidobták a biztonságiak kedd reggel a Pécsi Vízmű Zrt. vezérigazgatóját, amikor az több munkatársával együtt megpróbált bejutni a cég épületébe.
2009. október 6. kedd 12:24 - HírExtra
Nyirati István öt munkatársával együtt azért szeretett volna bejutni az épületbe, hogy átutalják a dolgozók bérét. A kapun beléptek, ott azonban útjukat állta az új szolgáltató, a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója, Winkler Tamás és több biztonsági ember.
A nagy perpatvart a rendőrök is végignézték, de nem intézkedtek, mondván: polgári peres eljárásról van szó. Nyirati István az MTI-nek elmondta: a Pécsi Vízmű Zrt.-é a szóban forgó ingatlan, s ezt bizonyítja a tulajdoni lap is. "Ennek ellenére nem engedtek be minket" - közölte, hozzátéve: birtokvédelmet kértek Pécs jegyzőjétől, ám feltételezhető, hogy Papp Judit elfogultságot fog jelenteni.
A vezérigazgató a bérek kifizetésével kapcsolatban úgy nyilatkozott: megpróbálják azt "papír alapon", bankon keresztül teljesíteni; 360 dolgozó béréről van szó. Az ügy előzménye, hogy hétfő reggel egy őrző-védő cég emberei lezárták a Pécsi Vízmű Zrt. bejáratát, csak az alkalmazottakat engedték be, a vezetőséget nem.
Páva Zsolt (Fidesz), Pécs polgármestere sajtótájékoztatón azt közölte: törvényesen jártak el. Mint mondta, azért volt sürgős a birtokbavétel, mert jogellenes állapot állt fenn október elseje óta. Akkor hozta meg az önkormányzat azt a döntést, hogy a jövőben a Tettye Forrásház Zrt. a vízszolgáltatásra jogosult cég. A kisebbségi, francia tulajdonos, a Suez azonban többszöri kérésre sem járult hozzá ahhoz, hogy az új zrt. szolgáltatni tudjon.
Mint hozzátette, körültekintően jártak el, minden jogi problémára kitértek az előzetes megbeszélések során. A Pécsi Vízmű Zrt. pedig jogilag nem szűnt meg, de nincs üzemeltetési joga. A Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója, Winkler Tamás a hétfői sajtótájékoztatón közölte: 13 vezető beosztású dolgozót (köztük igazgatósági tagokat) nem engedtek be reggel az épületbe, irodáikat lepecsételtek, személyes holmijukat később, törvényes keretek közt átvehetik.
További öt embert, köztük a vezetők asszisztenseit két hét fizetett szabadságra küldték. A Pécsi Vízmű Zrt. közleményében azt írta: törvénytelen és a legminimálisabb jogi normáknak sem felel meg, ahogy a pécsi önkormányzat visszavette hétfő reggel a pécsi vízművet. "Ezzel a lépésével Páva Zsolt polgármester és a városháza teljes bizonytalanságban tart 400 munkavállalót és családtagjaikat, de érintheti a biztonságos vízszolgáltatást is (...) Emellett a munkavállalói toborzás törvénybe ütközik, jogszerűtlen" - áll a közleményben.
Kitértek arra: az épület nem a városi közművagyon része, hanem a Pécsi Vízmű Zrt. tulajdona, ezért "elfoglalása" törvénytelen és súlyos jogi következménnyel jár. A városháza által kijelölt társaság a zrt. tulajdonában álló eszközöket is jogtalanul használja, ráadásul a Pécsi Vízmű Zrt. költségén - tették hozzá. Pécs közgyűlése múlt csütörtöki ülésén létrehozott egy céget a vízművek átvételére és üzemeltetésére.
Az 5 millió forint tőkéjű Tettye Forrásház Zrt. a képviselők elképzelése szerint átvenné és tovább működtetné a helyi vízközművet, s alkalmazná a Pécsi Vízmű dolgozóit. A Tettye Forrásház ügyvezetőjének Winkler Tamást, a Biatorbágyi Vízművek Zrt. ügyvezetőjét, a Nemzeti Lóverseny Kft. egykori ügyvezetőjét választották. Az indoklás szerint az önkormányzati cég alapítására azért volt szükség, mert a közgyűlés a Suez, a Pécsi Vízmű kisebbségi francia tulajdonrészének visszavásárlására vonatkozó első lépésként szeptember 10-én felmondta a társasággal kötött üzemeltetési megállapodást, a hónap végéig azonban nem sikerült megállapodni a részvényhányad visszaadásáról és a jogviszonyok lezárásáról.
Forrás: MTI