Hondurasban megkezdődtek a tárgyalások
Hondurasban szerdán megkezdődtek az Amerikai Államok Szervezetének (AÁSZ) közvetítésével a tárgyalások az ország puccsista elnöke, és az elűzött államfő képviselői között a belpolitikai válság megoldásáról, ami nem ígérkezik könnyűnek.
2009. október 8. csütörtök 07:36 - HírExtra
A tucatnyi külügyminiszterből és -helyettesből, valamint a hatalomból eltávolított Manuel Zelaya elnök képviselőiből álló közvetítő csoport egy szállodában ült össze a jelenleg az országot vezető Roberto Micheletti megbízottaival. Valószínűleg abból a javaslatból indulnak ki, amelyet a korábban közvetítéssel megbízott Oscar Arias Costa Rica-i elnök dolgozott ki: Zelayát helyezzék vissza az állam élére, és alakuljon nemzeti egységkormány a november végén esedékes elnökválasztásig.
José Miguel Insulza, az AÁSZ főtitkára gyors megoldást sürgetett. "Nem azért vagyunk itt, hogy vitatkozzunk, hanem azért, hogy kézzel fogható megoldást találjunk a tarthatatlan helyzetre" - jelentette ki a televízióban is közvetített nyilatkozatában. A tárgyalások kezdete előtt tüntetés volt az amerikai nagykövetség közelében. A rendőrség könnygázzal oszlatta szét Zelaya mintegy 200 hívét.
Az előzetes nyilatkozatokból az derül ki, hogy Micheletti kész amnesztiát adni Zelayának, de a hatalomba való visszatéréséről nem tett említést. Zelaya viszont tárgyalni sem hajlandó e nélkül az engedmény nélkül. Az elnök egyébként Brazília nagykövetségén rejtőzik, ahol két hete kért menedéket, miután titokban visszaszökött az országba. Ha elhagyja a képviseletet, letartóztatják.
Az évek óta legsúlyosabb közép-amerikai válság június 28-án robbant ki, amikor Zelayát a katonák a legfelsőbb bíróság döntésére hivatkozva feltették egy repülőgépre, és külföldre száműzték. Az elnököt ellenfelei azzal vádolják, miszerint az alkotmány kijátszására készült, hogy a megbízatásának lejárta után is hatalmon maradhasson.
Forrás: MTI