Fideszes interpellációk Kapolyi cégéről
Három fideszes országgyűlési képviselő is interpellálta a Pénzügyminisztérium államtitkárát Kapolyi László szocialista képviselő cége, a System Consulting miatt hétfőn az Országgyűlésben.
2009. október 12. hétfő 18:35 - HírExtra
Bencsik János (Fidesz) arról beszélt, hogy a hazai szociáldemokrácia első számú vezetőjének tulajdonában lévő System Consulting Zrt. hónapok óta több mint 320 millió forinttal tartozik a Vértesi Erőműnek. Azt kérdezte, hogy ez a vállalkozói magatartás - amely veszélybe sodorja csaknem kétezer család megélhetését - összeegyeztethető-e a baloldali kormány értékrendjével.
A politikus arra is kíváncsi, hogy a miniszterelnök - akitől már segítséget kértek ez ügyben a szakszervezetek - tett-e lépéseket, hogy a szocialista frakcióban ülő politikus kifizesse a tartozást.
Katona Tamás, a pénzügyi tárca államtitkára erre úgy reagált: bármelyik vállalkozással előfordul, hogy nem tud fizetni különböző okok miatt. Mint mondta, a Vértesi Erőmű már kezdeményezte a System Consulting felszámolását, de a cég nehéz helyzetét nem csak ez az egy tartozás okozta.
Bencsik János a választ nem fogadta el, de parlament 175 igen, 163 nem szavazattal, három tartózkodás mellett igen.
A szintén fideszes Balla György emlékeztetett arra, hogy Magyar Villamos Művek (MVM) májusban döntött 50 milliárd forint osztalék kifizetéséről, de ebből 19 milliárd forinthoz a magyar állam nem tud hozzájutni. Ennek oka, hogy az MVM egyik kisrészvényese a tulajdonában lévő egyetlen részvényt Kapolyi László cégének, a System Consulting kívánta értékesíteni - fűzte hozzá.
Az ellenzéki képviselő elmondta, az elővásárlási joggal rendelkező állami tulajdonos ezt meggátolta, a kistulajdonos ezért megtámadta a közgyűlés döntéseit, köztük az osztalék kifizetéséről szólót is, így a magyar állam még hosszú ideig várhatja a pénz megérkezését az államkasszába.
Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára válaszában hangsúlyozta: az ügy lezárult, az osztalék kifizetése megtörtént, mivel a peres felek kérésére a bíróság a pert megszüntették. Hozzátette: a kormány képviselőjeként nem kíván belemenni üzleti partnerek vitájába.
Balla György a választ nem fogadta el, megjegyezte ugyanakkor, hogy vasárnap az MVM szóvivője még azt mondta, a pénzt nem fizették ki. Az államtitkári választ a parlament végül 176 igen, 158 nem szavazattal és nyolc tartózkodással fogadta el.
Révész Máriusz, a Fidesz országgyűlési képviselője közölte: a BKV ügyei eltörpülnek az MVM-nél folyó "gazemberségekhez" képest. Felidézte: 2008 közepén új vezetőt neveztek ki a cég élére, aki vizsgálatot rendelt el az előző időszakban kötött, súlyos veszteséget hozó szerződések miatt.
Hozzátette: a vizsgálat számos szabálytalanságot állapított meg. Példaként említette, hogy az MVM 2008 márciusában mintegy 15 milliárd forintos hitelszerződést írt alá a Kárpát Energo Zrt.-vel, ennek a cégnek az egyik meghatározó résztulajdonosa a System Consulting. Elmondta, az MVM a bonyolult elszámolási ügyletek végén kénytelen volt 5,6 milliárd forint értékvesztést elszámolni a Kárpát Energo Zrt.-t érintő tranzakciók kapcsán, és a még várható veszteségekre további kétmilliárd forintot kellett tartalékba helyeznie.
Katona Tamás közölte, az MVM élére kinevezett új vezető határozott intézkedéseket rendelt el, és megtette a szükséges jogi lépéseket, amikor feljelentést tett ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés miatt.
Hangsúlyozta: mindannyiunknak az az érdeke, hogy az MVM az indított polgári perekben elérhető legjobb eredményt érje el, ehhez pedig az kell, hogy ne kerüljenek a széles nyilvánosság elé az üzleti titkokat tartalmazó dokumentumok.
Hozzáfűzte: az MVM vezetése mindent megtesz, hogy az említett ügyletből a cég veszteségét minimalizálja.
Révész Máriusz a választ nem fogadta el, az Országgyűlés 175 igen, 157 nem szavazattal és hat tartózkodással elfogadta.
Forrás: MTI