2024. november 22. - Cecília

SZDSZ: '56 mindenki forradalma volt

1956 mindenki forradalma volt, aki hitt a független és demokratikus Magyarországban - mondta az SZDSZ ünnepi megemlékezésén a budapesti Új köztemető 301-es parcellájánál a párt elnöke.
2009. október 23. péntek 14:35 - HírExtra
Retkes Attila kijelentette, amikor arról beszél, hogy az SZDSZ hogyan kötődik a forradalomhoz, nem akarja elvenni azt senkitől, aki ma távol áll tőlük, de fontos számukra 1956 emléke, és azonosulnak eszméivel. Hozzátette: mindenkit óvna attól, hogy azt gondolja, "1956 a miénk és csak a miénk".

A politikus leszögezte, hogy 1956 "az akkori főszereplők közötti nézetkülönbségek ellenére a nemzeti összefogás forradalma volt".

A pártelnök úgy fogalmazott, hogy aki ki akarja rekeszteni a független és demokratikus Magyarország akár egyetlen hívét is a forradalom örökösei közül, az 1956 emlékét gyalázza meg.

Hangot adott annak a meglátásának, hogy a szabad demokratáknak különösen szoros, személyes kapcsolatuk van a forradalommal. Azt mondta, hogy a demokratikus ellenzék, illetve a liberális párt alapítói, tagjai között szép számmal voltak, vannak olyanok, akik 1956 eseményeinek résztvevői, illetve az azt követő megtorlások elszenvedői voltak.

Közülük az idén nyáron elhunyt Király Bélát, Budapest Nagy Imre miniszterelnök által kinevezett katonai parancsnokát, az SZDSZ egykori parlamenti képviselőjét emelte ki.
Kijelentette, hogy aminek viszont biztosan nincs köze 1956-hoz, az a rasszista, antiszemita szélsőség. Azt mondta, tudjuk jól, a kádári megtorló diktatúra milyen nagy igyekezetet fordított arra, hogy kapcsolatot mutasson ki a szabadságharc és az 1940-es évek elejének szélsőjobboldali mozgalmai között. Ez a hazug szándék azonban nem járt, nem járhatott sikerrel.

Retkes Attila szerint most, 53 évvel a forradalom után, a harmadik Magyar Köztársaság kikiáltásának 20. évfordulóján "mi, demokraták nem hagyhatjuk, hogy a nyilasok mai örökösei, a szélsőjobboldali uszítók teljesítsék be Kádár János tervét, és bemocskolják 1956 emlékét".

A közelmúlt egyik riasztó eseményének nevezte, hogy szélsőséges politikai erők ki akarták rekeszteni a magyar költők sorából Faludy Györgyöt, aki nemcsak a XX. század egyik kiemelkedő művésze, hanem a forradalmat kiváltó kommunista terror elszenvedője, a recski haláltábor fogja volt. A párt megemlékezését ezért Faludy György 1956, te csillag című versével zárták.

Ezt követően az egybegyűltek - akik között többek között megjelent Demszky Gábor főpolgármester, egyik helyettese Ikvai-Szabó Imre, Boruzs András, a párt budapesti elnöke, valamint Geberle Erzsébet és Gulyás József parlamenti képviselő is - elhelyezték az emlékezés virágait.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását