2024. november 22. - Cecília

Hetvenöt lenne az USA főcsillagásza

"Ha felfedeznénk, hogy vannak még intelligens életek rajtunk kívül is, az korszakalkotó változást jelentene az emberiség történetében. Véletlen baleset lenne az ember, vagy csordultig van az univerzum intelligens lényekkel?
2009. november 7. szombat 15:23 - HírExtra
Életbevágóan fontos ez a kérdés, hogy megérthessük önmagunkat és történelmünket" - fogalmazta meg az őt egész életében foglalkoztató kérdést a hetvenöt éve, 1934. november 10-én született Carl Sagan amerikai csillagász. A tudományos ismeretterjesztés rendkívül szuggesztív alakja előadásaiban, könyveiben és tv-sorozataiban a világűr titkait, a földön kívüli élet lehetőségét firtatta.

Az 1950-es években kezdte kutatni az élet eredetét, a NASA tanácsadójaként részt vett az Apollo-program űrhajósainak felkészítésében. Az ő ötlete volt, hogy a naprendszert elhagyó űrszondák vigyenek magukkal a Föld köszöntését tartalmazó üzeneteket.

A Pioneer-10, a Pioneer-11, továbbá az első két Voyager-szonda aranyozott alumíniumlapra gravírozott, a Naprendszerről, a Földről és az emberiségről szóló információkat tartalmazó üzenetét az ő vezetésével állították össze. Sagan javasolta, hogy állítsanak fel rádióteleszkópokat, amelyek a temérdek csillag és galaxis között értelmes lényeket találhatnak (SETI-program).

A bolygók felszínének fizikai és kémiai összetételét is vizsgálva felfedezte, hogy a Vénusz felszíne perzselően forró. Ő fogalmazta meg a feltételezést, hogy a Jupiter Európa holdjának kérge alatt óceán, a Szaturnusz Titán holdjának felszínén pedig óceán, vagy tengerek, tavak lehetnek.

Számos közéleti tisztséget vállalt, felemelte szavát a szerinte az emberiség létét veszélyeztető Reagan-féle csillagháborús tervek és a nukleáris fegyverkezés ellen. Számtalan ismeretterjesztő televíziós műsorban szerepelt, 13-részes Kozmosz című alkotását a világ hatvan országában több mint félmilliárd ember látta.

A világegyetem keletkezéséről és történetéről szóló sorozata három Emmy-díjban részesült, az ennek alapján írt könyv 15 hétig állt a New York Times bestsellerlistájának élén. Sagan harminc könyvet írt a világegyetem és az élet titkairól, "Az Éden sárkányai" 1978-ban Pulitzer-díjat kapott. Népszerűségét főként annak köszönhette, hogy a tudományos dolgokat is közérthetően tudta ismertetni, magyarázni.

1994-ben diagnosztizálták csontvelőrákját, halálát 1996. december 20-án tüdőgyulladás okozta. Emlékére több díjat is alapítottak, Kapcsolat című regényéből Jodie Foster főszereplésével készült 1997-ben nagysikerű film.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását