2024. november 23. - Kelemen, Klementina

A rock 'n' roll magyar apostolai

A rock 'n' roll egy életérzés. Pontosan tudja ezt a Mystery Gang együttes is, akik több mint 10 évvel és 1300 hazai és külföldi koncerttel az egyik legelismertebb hazai banda a műfajban. Egri Péterrel, a formáció frontemberével beszélgettünk.
2009. november 17. kedd 16:39 - Forró János
A Mystery Gang Rockabilly Trio 1998-ban alakult. Az 50-es évek közepének, végének garage, jungle és rockabilly zenéjét játsszák. Először csak olyan példaképeik bemutatásával kezdték, mint Carl Perkins, Johnny Cash, Eddie Cochran vagy Buddy Holly, majd egyre inkább a kevésbé ismert ínyencségek felé fordultak, az utóbbi években pedig az énekes Egri Péter szövegeire és dalaira építve adnak koncerteket. Az eltelt idő alatt nemcsak egyre hitelesebben hozták a kor manírjait, hanem stílusuk is színesedett, a rockabilly és a rock and roll mellé bejött még a garage és jungle hatás is. Megalakulásuk óta itthon és külföldön több mint 1300 koncertet adtak, írtak filmzenéket és a mozivásznon is feltűntek.

Az énekes, Egri Péter és a nagybőgős/basszeros Singer, vagyis Paszinger Zoltán ismeretsége gyermekkorukig nyúlik vissza, és már kiskamasz korukban a rockabilly rajongói voltak. Sok tekintetben egyformán gondolkoznak, így hamar megtalálták a közös hangot, nem volt nehéz az összecsiszolódás. Tamási László dobos, a jelenlegi csapat harmadik tagja később csatlakozott, ám ez a barátság sem volt új keletű.

A kamaszkori álom megvalósult, Egri Peti és bandája betört a műfaj nagyjai közé és képes megmozgatni a hallgatóságot. Bebizonyította: van olyan szenvedély, amelyről nem érdemes, sőt nem is tanácsos leszokni… Egri Péterrel készített interjút a HírExtra.

Hogyan indult nálad a zenélés, mikor estél szerelembe a rockabilly-vel?

Hát ez nagyon-nagyon kiskoromban történt. Hét-nyolc éves voltam, amikor teljesen váratlanul elkapott ez a dolog engem. Apukám vett egy rádiót, én meg állandóan csavargattam a tekerőt. Volt, hogy megtetszett valamilyen zenei stílus vagy egy dal, és akkor nem tekertem tovább. Szóval gyakorlatilag én a rádió kapcsán ismertem meg ezt az egész rockabilly-rock and roll kultúrkört.

Egészen kiskorodtól fogva csakis a zenei pálya vonzott, vagy volt más szimpatikus szakma is?

Abszolút csak a zenei pálya vonzott, illetve még a történelemmel terveztem, hogy foglalkozok. Tudom, hogy a rockabilly zenei és kulturális háttere miből és honnan jön, és ez talán onnan ered, hogy a mai napig szeretem a történelmet.

Hogyan zajlik az alkotás? A tagokkal kollaborálva, vagy inkább önállóan dolgozol?

Nálam ez teljesen egyéni, a kezdetektől fogva egyedül írom a zenét és a szöveget. Többnyire minden művészeti dolgon egyedül szoktam gondolkozni, A-tól Z-ig megcsinálni, sokszor még le is modellezem, hogy mire gondoltam. Szeretem, hogy ha megálmodok valakit, azt papírra vetem. A megvalósítás kérdésében sajnos én elég makacs, keményfejű ember vagyok, és abszolút a saját világomat szeretem visszalátni, visszahallani. Persze aztán mindig kikérem a többiek véleményét, de az elmúlt tíz évben még nem mondták, hogy hú, hát ez nem jó.

Mivel foglalkozol, amikor nem zenélsz?

Gyakorlatilag az én zenei kultúrköröm, a rockabilly-rock ’n' roll az 1950-es évek Amerikájának a zenéje és kultúrköre, ebből adódóan szerencsésnek tartom magam, hiszen a zenélés a hobbim, a hobbim a munkám. A szabadidőmben minden olyan egyéb dologgal foglalkozok, ami ezekhez kapcsolható. És egészen onnantól, hogy a régi, 40-es, 50-es évekbeli tárgyaknak a gyűjtésétől a korabeli filmek nézéséig, és egyfolytában azon gondolkozok, hogy ezt az 50-es évekbeli kultúrkört hogyan tudom még bővíteni, és hogyan tudom ennek az amúgy igen zárt világnak a stílusbeli határait tágítani. Van még egy nagyon érdekes hobbim: az 1950 és 1980 közti magyarfilm-gyártásban készült filmeket a dokumentumtól a szociográfián át a zenés, vidám tévéjátékokig bezárólag mindent gyűjtök.

A rockabilly egy elég marginális szubkultúraként létezik most Magyarországon. Hogy érzékeled, történt változás e tekintetben akár pozitív, akár negatív irányban?

Igen-igen. A legpozitívabb dolog az, hogy gyakorlatilag bárhova megyünk a Mystery Ganggel játszani, mindenhol teltházas tömeg fogad. És hogyha háromszázan férnek be, akkor egy háromszáz férőhelyes helyen van teltház, ha kétezren vagy ne adj’ Isten négyezer-ötszázan, akkor egy négyezer-ötszáz férőhelyes helyen.

Több mint tíz éves a Mystery Gang. Az első öt-hat év azzal telt, hogy nem az együttesről, hanem magáról a műfajról beszéltünk. Hogy mi az a rockabilly, mi ez a kultúrkör, az 50-es években hol alakult ki, milyen zenei gyökerekből, meg úgy egyáltalán: mi ez az izé nagybőgővel, hogy is van ez? Szóval az első pár év ezzel telt, de úgy érzem, hogy nem hiába. És amikor kimegyünk a színpadra és koncertezünk – estéről estére az egyik legtöbbet játszó magyar zenekar vagyunk, tehát naprakésznek mondhatjuk magunkat a közönségünkből –, azt látjuk, hogy iszonyatos változás állt be itt az elmúlt pár évben.

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Sztárhírek témában
Ön követi a Való Világ hatodik szériáját?
Ezzel kelek és fekszem!
Bele szoktam pillantani, ha időm engedi
Rá-ránézek, de nem foglalkoztat különösebben
Nem nézem
Nem nézem és ellenzem is, népbutításnak tartom!
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását