Pártpolitika az egyetemen - fertőzés vagy szellemi táplálék?
Politikára ugyanúgy igénye van az egyetemi ifjúságnak, mint sportra, lelkészre, vagy egy sima szalámis szendvicsre - mondja Rétvári Bence képviselő, a Kereszténydemokrata Ifjúsági Szövetség (IKSZ) elnöke.
2009. november 18. szerda 16:19 - Nagy András
Nincs helye az egyetemeken, főiskolákon a pártpolitikai alapú politikai tevékenységnek – döntött
másodszor is egyhangúlag a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöksége kedden. Erre a pártok ifjúsági szervezetei bejelentették: a felsőoktatási törvény módosításával készülnek áttörni a felsőoktatás falait. Rétvári Bencét, az ügy szószólóját elsősorban arról kérdeztük, miért.
Miért gondolja, hogy pont az egyetemek, főiskolák a legalkalmasabb helyszínei pártpolitikai rendezvényeknek?
Fertőzés
„…A felsőoktatási intézmények nem válhatnak a pártpolitikai viták színtereivé. (…) Nem kívánatos, hogy a pártok az intézményeken belül plakátokat ragasszanak, aláírásgyűjtéseket szervezzenek, és pártpolitikai rendezvényeket tartsanak. (…) Zavarnák az intézményekben az oktatói és kutatói munkát, az intézmények a mai pártpolitikához képest lényegesen nyugodtabb, a valós problémákkal foglalkozó közéletét…” – áll a Magyar Rektori Konferencia (MRK) keddi közleményében.
Mindenhol lehet pártpolitikai rendezvényt tartani ma Magyarországon, csak a felsőoktatásban nem szabad a demokráciának ezzel az alapvető eszközével élni. Mi ugye elsősorban a fiatalokhoz szeretnénk szólni, ők pedig legtöbbet az egyetemen és főiskolán vannak. A rektorok éppen onnan tiltottak ki minket, ahol a fiatalok vannak. Azért indítottunk párbeszédet az egyetemek, főiskolák vezetőivel, hogy megértessük velük a céljainkat, ők elmondhassák, mik az aggályaik, és végül valamilyen kompromisszum szülessen. Sajnos ebből semmi nem lett.
Ismeri a mai magyar politikai kultúrát. Érdemes megfertőzni vele a felsőoktatást?
Egyrészt egyáltalán nem tartom fertőzésnek, hiszen épp most van megfertőzve a fiatalok nagy része, mert a felük diktatúrában is nyugodtan élne Magyarországon. Mi lehet ennél rosszabb? Másfelől a politika ma is beteszi a lábát az egyetemekre, hisz a rektorok időről időre bizonyos politikusoknak engedik, hogy bemenjenek a felsőoktatási intézményekbe, ami által céltáblává teszik magukat. Harmadszor pedig ahhoz, hogy javuljon a politikai kultúra, arra is szükség lenne, hogy a politikusaink élőben, a szokásos lózungokat mellőzve, felkészülten tájékoztassák az intellektuálisan érzékeny fiatalokat.
Azokat a fiatalokat, akik érdeklődnek a politika iránt, eddig is el lehetett érni. Miért pont a független felsőoktatási intézményekben kell megszólítani őket? Miért nem inkább az iskola előtt, mellett, alatt, fölött stb.?
Fertőzés a munkahelyen is
A magyar polgárok egyszer már állást foglaltak abban a kérdésben, hogy helye van-e a pártszerveknek a munkahelyeken. Ekkor több mint 4 millióan, 95 százalékos többséggel úgy döntöttek, hogy a pártok vonuljanak ki a munkahelyekről. Részlet az Magyar Rektori Konferencia keddi közleményéből.
Sportolni is lehet sok helyen, a fiatalok nagy része mégis az egyetemeken sportol. Vallási élet is élhető a templomokban, ettől függetlenül minden egyetemen van egyetemi lelkész. Szendvicset enni is lehet a szemközti büfében, ám ettől az iskolákban még van büfé. Mert a fiataloknak vannak sportolási, vallási, étkezési, kulturális, és igen, politikai igényei is. Azt gondoljuk, ez utóbbinak is meg kell feleljen az egyetem. Persze semmi nem kötelező senki számára, de a cél az, hogy az egyetemekről, főiskolákról ne szakbarbárok, hanem széles látókörű, kulturált polgárok kerüljenek ki.