Mohamed megy a hegyhez - Orbán Viktor Szentpétervárott
Orbán Viktor ma Szentpétervárra hivatalos, s ha igaz, Vladimir Putyinnal is találkozik. Vajon milyen sűrűn fordul elő, hogy oroszellenes ellenzéki politikus meghívást kap a "Medvék" kongresszusára?
2009. november 21. szombat 08:18 - Nagy András
A Fidesz elnökét Borisz Grizlov, az Állami Duma elnöke, az Egységes Oroszország párt (JeR) legfelsőbb tanácsának elnöke
hívta meg a kongresszusra, amelyen részt vesz több nagy európai néppárt képviselője is.
De vajon mennyire gyakori, hogy ellenzéki pártvezetők, akik ráadásul finoman szólva sem orosz-barátok, meghívást kapjanak az orosz kormánypárt, a JeR, becenevükön a „Medvék” kongresszusára? – merül fel a kérdés Orbán Viktor szentpétervári látogatása kapcsán.
Mohamed megy a hegyhez
Orbán meglepő kijelentése a Déli Áramlatról
A Fidesz elnöke hétfőn Budapesten a IV. Energia Fórum nyitó előadásán
azt mondta, kormányzásra készülő erőként a Fidesz olyan programot dolgoz ki, amelyik garantálja az energiafüggetlenséget. Később úgy fogalmazott: „nagyon örülünk annak, hogy az Északi és a Déli Áramlat ügye is előre halad.” Orbán kijelentése azért meglepő, mert a Fidesz szakpolitikusai (Németh Zsolt külügyi bizottsági elnökkel az élen) eddig határozottan elutasító tartalmú üzeneteket fogalmaztak meg a Déli Áramlattal szemben. Igaz, maga Orbán Viktor most először nyilatkozott az Ukrajnát elkerülő gátvezeték tervéről.
HírExtra
Deák András, a Közép Európai Egyetem (CEU) EU-bővítési központjának kutatási igazgatója, aki korábban a Külügyi Intézet Oroszország-, és energiapolitikai szakértőjeként is dolgozott, úgy látja: Orbán Viktor azért már valamivel több, mint ellenzéki pártelnök, hiszen a választások toronymagas esélyeseként nagy valószínűséggel, mint az ország jövendő miniszterelnökét fogadják ma Szentpétervárott.
Vladimir Putyin orosz exelnök-kormányfőnek különben is szokása ellenzéki politikusokkal találkozni, ebben tehát semmi különös nincsen. Az más kérdés, hogy 2006-ban, mikor Putyin legutóbb Budapesten járt, az utolsó pillanatban
végül lemondta a Fidesz elnökével való találkozóját.
Látni kell azonban – teszi hozzá – hogy jelen esetben azért Mohamed megy a hegyhez. És az is nagyon fontos, hogy Orbánt hivatalosan nem Putyin fogadja, hiszen a Fidesz elnöke az orosz kormánypárt, a Jer kongresszusára érkezik Szentpétervárra. Putyinnal való megbeszélése történhet egy ötperces kávészünet alatt is, de kerekedhet belőle akár egy egyórás találkozó is.
Ismerkedési est a paloták városában
Deák a maga részéről mindenesetre kábé fél órás eszmecserére tippel, abban azonban biztos, hogy az európai politika „két öreg motorosa”, aki ennek ellenére először találkozik egymással, afféle ismerkedő, tapogatózó megbeszélést folytat majd.
Ebből következik, hogy azok a magyar-orosz viszonyt
vastagon érintő aktuális témák sem feltétlenül kerülnek szóba, amelyek hangsúlyossá váltak elő az elmúlt időszakban. Ilyen például a Déli Áramlat, illetve az orosz energiafüggőség kérdése.
A Fidesz is a Déli Áramlat felé hömpölyögne?
Deák András nagyon elhibázott dolognak tartaná, ha hirtelen, gyorsan és konkrét ügyek előkerülnének a találkozón. Elmondásából kiderül, a legtöbb, ami várható, hogy kissé helyre rakják az elmúlt években a Fidesz és az orosz vezetés között felgyülemlett nézeteltéréseket.
Ismert ugyanis, hogy a Fidesz távolról sem nevezhető oroszbarátnak, sőt. Politikusai gyakran fogalmaznak meg oroszellenes nyilatkozatokat, főleg ami az energiapolitikát illeti. Igaz, Orbán egy hétfői energia-konferencián, amelyen Alexander Babakov, az orosz Állami Duma alelnöke is részt vett váratlanul pozitív hangot ütött meg az új vezeték tervével szemben. (Lásd keretes írásunkat.)
Deák szerint a fagyos viszony feloldásához kölcsönös gesztusokra lenne szükség, s ezek kinyilvánítására mindenképp jó alkalom kínálkozik ma Moszkvában.
Az szakértő szerint Orbán Viktor és a Fidesz mindenképpen profitálhat a látogatásból, hiszen az idehaza éppen a hetekben éledező választási kampányban bizonyára hasznát veszi majd. Az MSZP esetleges vádjára, mi szerint a Fidesz hatalomra kerülése esetén megint háttérbe szorulnak majd az orosz kapcsolatok, ezután nyugodtan felelhetik: Orbán Viktort fogadta Vlagyimir Putyin, szó sincs tehát a viszony lehűléséről.
Kinyitott ajtó – lezáratlan ügyek
Deák András szerint azonban szükség is lesz a konstruktív kapcsolatokra, ugyanis az elmúlt nyolc év kormányai nehéz örökséget hagynak maguk után, már ami a tucatnyi megoldatlan vagy csupán félig megoldott közös ügyet illeti, kezdve a Déli Áramlattól, a 2014-ben esedékes energetikai szerződés megújításán keresztül, egészen a Malév problémáig.
Gyurcsány Ferenc a maga idejében kinyitott egy ajtót, amin egy csomó minden bejött, s mivel nem sikerült ezeket elrendezni, most ott zajonganak a szobában, anélkül, hogy le lehetne őket csillapítani – érzékelteti a magyar-orosz reláció aktuális állapotát a szakértő.