Lekerült a napirendről a népszámlálási törvény
Az MSZP kérésére hétfőn - a múlt héten történtekhez hasonlóan - ismét lekerült az Országgyűlés napirendjéről a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött, a 2011. évi népszámlálásról szóló előterjesztés zárószavazása. A szocialisták a kérést azzal magyarázták, hogy még nem dőlt el: a fogyatékosságról a népszámlálás keretein belül vagy más módon készítenek felmérést.
2009. november 30. hétfő 16:49 - HírExtra
Az Országgyűlés 354 igen, 4 ellenszavazattal és 1 tartózkodással fogadta el az MSZP javaslatát.
A kormány egyeztetett a fogyatékos szervezetekkel és a szakmai kérdésekben még mindig nem született meg a végső megoldás - nyilatkozta a javaslat napirendről való levételét kezdeményező szocialista frakció nevében Fogarasiné Deák Valéria képviselő az MTI-nek.
Elmondása szerint abban egyetértés van, hogy a fogyatékosság felmérése történjen meg valamilyen módon, de arról, hogy ez a "népszámlálási kérdéskörben, azzal a korlátozott lehetőséggel, amelyre egy ilyen kérdőív lehetőséget ad", vagy más módon történjen meg, még nem született egyezség.
Fogarasiné Deák Valéria utalt arra, hogy az ügy végére legkésőbb két héten belül pontot kell tenni, mert szeretnék, ha még ezen az ülésszakon eldőlne a kérdés sorsa.
A képviselő pénteken úgy nyilatkozott az MTI-nek: véleménye szerint alaposan kell mérlegelni a kérdést, mert súlyos szakmai érvek szólnak egy, a fogyatékossággal külön foglalkozó felmérés mellett.
Az Országgyűlés emberi jogi bizottságának szocialista alelnöke elmondta, a szakmai szervezetek azt szeretnék, ha már a 2011-es népszámláláson rákérdeznének a fogyatékosságra.
A népszámlálási törvényt a parlamentnek visszaküldő Sólyom László államfő a jogszabállyal kapcsolatban aggályosnak találta, hogy nem gyűjtenének a fogyatékosságra, valamint a termékenységre és az egészségi állapotra, illetve a vallásra vonatkozó adatot, holott a korábbi, 2001-ben tartott népszavazáson valamennyi kérdéskör szerepelt.
Az államfő úgy vélte, egyrészt valamennyi adat fontos jellemzője a társadalomnak, másrészt a társadalmi folyamatok könnyebben megérthetőek és elemezhetőek, ha a tíz évente sorra kerülő népszámlálásokon ugyanazok a kérdéskörök szerepelnek, és így a felvett adatokat össze lehet vetni.
A köztársasági elnök kifogásolta azt is, hogy a 2011-es népszámláláson csak a nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozás kérdése szerepelne, nem pedig általában a nemzetiség, függetlenül attól, hogy a személy kisebbségi vagy többségi nemzetiséghez tartozónak vallja magát.
Forrás: MTI