Tarlós szerint hiányos a tájékoztatás
Tarlós István szerint a fővárosi közgyűlés és a városházi ellenzék eddig nem ismerhette meg a Demszky Gábor által emlegetett négy előterjesztés tartalmát - azokét, amelyekkel a főpolgármester kedden a kormányfőt felkereste.
2009. december 15. kedd 20:05 - HírExtra
Az MTI-hez is eljuttatott, Demszky Gábor főpolgármesternek címzett keddi nyílt levelével Tarlós István, a fővárosi Fidesz-KDNP-frakciószövetség elnöke arra reagált, hogy a nap folyamán a kormányszóvivő és a főpolgármester bejelentette: Demszky Gábor és Bajnai Gordon miniszterelnök második tárgyalását követően megállapodott a kormány és a főváros a BKV finanszírozásáról.
"Némi meglepetéssel értesültünk a sajtóból (!) az Ön és a jelenlegi kormány közti - BKV finanszírozással kapcsolatos - megállapodás tartalmáról. A címekben mindenütt +Megkapja a pénzét a BKV+ és hasonló eufemisztikus kifejezéseket olvashatunk. Elsősorban is szeretném felhívni a figyelmét, hogy az Ön által emlegetett 4 előterjesztés tartalmát - melyekkel a kormányt felkereste - a közgyűlés és a városházi ellenzék eddig nem ismerhette meg" - olvasható Tarlós István nyílt levelében.
A nyílt levél azt a kérdést is felteszi, hogy ha Demszky Gábor szerdán "egy szerződést kíván aláírni a kormánnyal", akkor azt közgyűlési felhatalmazás alapján teszi-e.
A legfontosabb azonban a kormánnyal tervezett megállapodás kommunikált tartalma - hangsúlyozta.
"A most közölt tervezetben szerepelő 2010 második félévi, 2011. évi, sőt 2012-ben realizálandó támogatásokat, teljesítéseket és kötelezettségvállalásokat Ön és a kormány is már nem kizárhatóan egy új kormány és új városvezetés terhére vállalja" - mutat rá Tarlós István, hozzátéve: mindezt a tárgyaló felek saját szakmai és szervezési teljesítményük eredményeként állítják be.
Erre hivatkozva Tarlós István nyílt levelében arra kérte Demszky Gábort, hogy a 2006-2010. évi cikluson túlnyúló új kötelezettségeket "lehetőleg ne vállaljon", és főképp "ne kommunikálják ezeket félrevezető módon".
A kormányszóvivő és a főpolgármester keddi bejelentése szerint megállapodott a kormány és a főváros a BKV finanszírozásáról, miután Demszky Gábor és Bajnai Gordon másodszor is tárgyalt erről a kérdésről.
Demszky Gábor elmondta: a kormány több részletben összesen 23 milliárd forinttal segíti a BKV működését. Szollár Domokos kormányszóvivő ugyanakkor hangsúlyozta: a kormány biztosítja ezt a támogatást, de csak akkor, ha a főváros teljesíti a kabinet feltételeit.
A főpolgármester felmutatta azt a dokumentumot, amelyet kedden reggel fogadott el a BKV igazgatótanácsa. Ez tartalmazza a menedzsment új javadalmazási szabályzatát, a BKV új etikai kódexét, belső hatásköreinek rendjét, illetve a kollektív szerződés újratárgyalására vonatkozó javaslatot.
Mint mondta, a BKV ezzel eleget tett a kormány és a főváros azon elvárásának, hogy a működése átláthatóbb és hatékonyabb legyen.
Demszky Gábor tájékoztatása szerint a kormány azt vállalta, hogy 2010 első felében 10 milliárd forinttal, az év második felében 8 milliárddal támogatja a közlekedési társaságot, valamint 5 milliárd forintnyi hitelgaranciát vállal.
Hozzátette: a főváros azt vállalta, hogy a költségvetésébe betervezett 10 milliárd forint mellett 5 milliárddal támogatja a BKV-t jövőre, 2011-ben pedig ezt plusz tízmilliárdra emeli.
Kiemelte: 2011-ben 18,5 milliárd forintot, 2012-től pedig folyamatosan mintegy húszmilliárd forintot fordíthatnak a BKV belső adósságának csökkentésére, a járműpark korszerűsítésére.
A főpolgármester reményét fejezte ki, hogy a megállapodás eredményeként a közlekedési társaság zavartalanabbul működik majd.
Szollár Domokos hangsúlyozta: a kormánynak vannak feltételei a támogatás biztosításához. Ezek közül - mint mondta - több megvalósulni látszik. Példaként említette, hogy a BKV átültette a szervezeti és működési szabályzatába a kormány által kért transzparencia-elveket.
A legfontosabbnak az átláthatóság megteremtését nevezte. Tűrhetetlen az, ami a BKV-nál az elmúlt hónapokban történt - mondta, és a közlekedési társaságot egy lyukas fazékhoz hasonlította, amelybe felülről öntik a pénzt, de alul az el is folyik. Szavai szerint a BKV-nak sokkal etikusabban és tisztességesebben kell működnie ahhoz, hogy a kormányzati támogatást megkaphassa.
A kormányszóvivő közölte: azt szeretnék, ha a BKV a közbeszerzéseknél kössön átláthatósági megállapodást. Ennek lehetőségéről - az antikorrupciós csomag részeként - hétfőn döntött az Országgyűlés.
A feltételek közé sorolta, hogy a BKV készítsen a működésére vonatkozó tervet, valamint azt, hogy jövő február 1-jétől legyen legalább az infláció mértékével megegyező jegyáremelés. E szerint a fővárosi közgyűlésnek módosítania kell a korábbi döntését.
Arra kérdésére, hogy a fővárosi szocialista frakciót kötelezik-e a tarifaemelés megszavazására, hiszen legutóbb éppen ők utasították ezt el, úgy válaszolt: ezt a kérdést nem neki kell feltenni.
A kormányszóvivő kitért arra: az első részletet február 15-ig utalja a kormány, a második részletet viszont csak akkor adják oda, ha teljesülnek a kabinet által támasztott feltételek. Erről a részletről április elején hoz döntést a kormány. A kabinet az általános tartalékból fedezi a támogatást.
A szándéknyilatkozatot várhatóan szerdán írják alá.
Forrás: MTI