Amerikát is kínaiul jelölő térkép Washingtonban
Ritkaságnak számító 400 éves térképet mutattak be kedden Washingtonban; Matteo Ricci XVII. századi jezsuita misszionárius alkotása az első kínaiul feliratozott térkép, amelyen Észak- és Dél-Amerika is részletesen látható.
2010. január 12. kedd 22:00 - HírExtra
Az olasz származású hittérítő 1602-ben Van Li (Wanli), a Ming dinasztia leghosszabban uralkodó császárának kérésére készítette a hat tekercs rizspapírra festett, 3,6 x 1,5 méteres világtérképét. A Kínát a világ közepeként ábrázoló atlasz az amerikai kontinens számos kisebb területét is megnevezi, köztük Floridát a "Virágok földjeként" említi.
A törékeny alapanyaga miatt rendkívül ritkának számító kartográfiai különlegességből jó állapotban mindössze két példány maradt fenn.
A James Ford Bell Alapítvány tavaly októberben 1 millió dollárért vásárolta meg egy japán műgyűjtőtől a térképet, amely ezzel a világ második legdrágább térképritkaságává lépett elő.
A kongresszusi könyvtárban áprilisig megtekinthető térkép az első, amely a világ számos pontja mellett kínaiul mutatja be az amerikai kontinens jelentősebb területeit; a térkép végleges otthona a Minnesotai Egyetem könyvtárában lesz.
Matteo Ricci 1582-ben érkezett Kínába. Ő volt az első nyugati tudós, aki megtanult kínaiul. Az ázsiai országban töltött 28 évéből Van Li jóindulatát és vendégszeretetét élvezve kilenc évet élt Pekingben és itt is halt meg 1610-ben.
Forrás: MTI