Nem értelmezhető a Budapestért felelős kormánybiztosi funkció
A jelenlegi jogszabályi környezetben nem értelmezhető a Budapestért felelős kormánybiztos funkciója, a kormány ugyan létrehozhat ilyen pozíciót formálisan, de aligha tölthető meg tartalommal - közölte György István, a fővárosi Fidesz-frakció helyettes vezetője szerdán az MTI-vel.
2010. január 13. szerda 16:08 - HírExtra
A frakcióvezető-helyettes szerint a kormány adhat pénzt, támogatást a fővárosi önkormányzatnak, és kinevezhet a felhasználás ellenőrzésére egy külön kormánybiztost.
De a kormány a beígért támogatásból eddig egyetlen fillért sem adott a - bejelentések szerint korábban Horváth Csaba által rendbe tett - BKV-nak, ennek ellenőrzéséhez tehát eltúlzottnak tűnik önálló kormánybiztost foglalkoztatni - tette hozzá közleményében. Mint írta, a majdani pénzek elköltése idején pedig "határeset", hogy Horváth Csaba kormánybiztos lehet-e még.
Hangsúlyozta: egyéb vonatkozásban azonban a kormánynak nincsenek jogszerű direkt beavatkozási lehetőségei a fővárosi önkormányzat belső életébe. A parlament ugyan alkothat ennek érdekében jogszabályt, de azzal megsemmisítené az önkormányzatok autonómiáját, egyébként pedig ilyen értelmű törvénymódosításra régóta nem került sor.
A frakcióvezető-helyettes felhívta a figyelmet: Budapesten sok személyautó egyébként is folyamatosan és következmények nélkül használja a buszsávokat, ám az - ahogy fogalmazott - magyarázatra szorul, hogy a kormány mit tehet meg a fővárosi önkormányzat fennhatósága alá tartozó utakon, a fővárosi tulajdonú buszok számára fenntartott forgalmi sávok használata során. Megjegyezte: "a KRESZ szabályaiból kiindulva pedig még érthetetlenebb" Horváth Csaba kormánybiztosnak a buszsávok használatára vonatkozó kijelentése, "ahogy erre a rendőrök is rávilágítottak".
György István hangsúlyozta: Budapestért a hatályos jogszabályok szerint a főpolgármester a felelős, "nem pedig egy kormány által tetszés szerint kijelölt személy". Emlékeztetett rá: Demszky Gábor főpolgármester a közgyűlést úgy tájékoztatta, hogy Horváth Csaba a kétoldalú megbeszéléseken a kormányt képviseli - a főpolgármester szavaival "a másik oldalt" - és nem az önkormányzatot.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy Demszky Gábor közvetlenül egyeztet Bajnai Gordonnal és "eszébe sem jut ezt Horváth Csabára bízni", vagyis Horváth Csaba sem az illetékes fővárosi önkormányzat, sem a főpolgármester részéről semmiféle felhatalmazással nem bír a város képviseletére.
"Röviden szólva fővárosi minőségében egyszerű, döntési funkció nélküli képviselő. Állítólag ráadásul már ellenzéki is, bár az ellenzék ezt némileg sem érzékeli" - írta.
Hozzátette: még ennél is furcsább, hogy egy miniszterelnök egy ellenzéki képviselőt nevezhessen ki valahová kormánybiztosnak.
"A legkülönösebb azonban, és még kevésbé életszerű, hogy Demszky Gábor - aki semmi értelemben nincs alárendelve Bajnai Gordonnak - egy ellenzéki képviselő kormánybiztos instrukcióit, kérését respektálná" - írta, hozzátéve, hogy ilyesmire az utóbbi húsz évben nem volt példa.
György István szerint nyilvánvaló, hogy az MSZP fővárosi koalícióból való kilépése csak taktikai lépés, "színjáték", és nem világos, hogy a Budapestért felelős kormánybiztos cím milyen tartalmat hordoz, "hacsak nem együtt csinál mindent továbbra is a fővárosban Demszky Gábor és a budapesti MSZP".
A frakcióvezető szerint Horváth Csabának a várost hosszú éveken át vezető koalíció egyik prominenseként köze van ahhoz, hogy hova jutott Budapest működése, beleértve a BKV-t is.
Forrás: MTI