Nehéz megközelíteni a földrengés sújtotta Haitit
A világ minden tájáról érkezik a segítség Haitire; az Egyesült Államok százmillió dolláros segélycsomagot ajánlott fel. Segítséget küldött Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia és Kína is.
2010. január 15. péntek 07:33 - HírExtra
A segélyszervezeteknek óriási logisztikai feladattal kell megbirkózniuk; a főváros, Port-au-Prince nemzetközi repülőterén nem üzemel az irányítótorony, és a kikötő is használhatatlan, mert mindhárom daruja romba dőlt a földrengésben. Port-au-Prince-ben mintegy 3 ezer rendőr és nemzetközi békefenntartó takarítja el a szemetet, irányítja a forgalmat és őrzi a biztonságot, a rengés után ugyanis azonnal megkezdődtek a fosztogatások. A Vöröskereszt legújabb becslésében 45-50 ezerre teszi a halálos áldozatok számát.
Port-au-Prince utcáin a túlélők sátrakat állítanak fel a megmentett javak, a romok alól kiguberált élelem halmai között. Mintegy A Viva Rio brazil segélyszervezet szóvivője arról tájékoztatott, hogy a városban fosztogatják az összedőlt élelmiszer-áruházakat. Az ENSZ kéksisakosait nem lehet látni, és szórványosan lövések hallatszanak - mondta el a segélyszervezeti szóvivő. Valószínűleg a javaikat védelmező emberek próbálják távol tartani a támadókat - mondta.
Az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi segélyszervezet két állva maradt kórházban ápolja a sérülteket, és sátorkórházakat állított fel másutt az összedőltek pótlására. Kubai orvosok, akik már eddig is több százan dolgoztak az országban, tábori kórházakban kezelik a sebeket.
Az ENSZ tízmillió dollárt szabadított fel rendkívüli esetekre tartott pénzalapjából, jóllehet magát a világszervezetet is nagy emberi és anyagi károk érték: központja Haiti fővárosában összedőlt, legkevesebb 16 munkatársa már bizonyítottan meghalt, s akár 150 is lehet az eltűntek száma.
Catherine Ashton EU-külügyminiszter Brüsszelben közölte, hogy hétfőn összeülnek az EU-tagállamok fejlesztési segélyért felelős miniszterei, hogy egyeztessenek a Haitinek nyújtandó segítségről.
Forrás: MTI