A Jobbik pénzügyei: így gazdálkodnak
A Jobbik közzétette pénzügyi beszámolóit, ami sokak szerint hihetetlenül kevés volt ahhoz képest, amennyit a párt látszólag költött. A HírExtra megkereste Schőn Pétert, a Jobbik gazdasági igazgatóját, és rákérdezett a sokakat foglalkoztató kérdésekre.
2010. január 28. csütörtök 13:40 - Pásztor Balázs
Az önök beszámolóiban feltüntetett összeg iszonyatosan kevésnek tűnhet ahhoz, amit a párt véghezvitt. Mégis hogy sikerült ez ennyi pénzből?
A klasszikus pártok úgy működnek, hogy kapnak állami támogatást, és a támogatás jó részéből fenntartanak irodákat, fizetik az alkalmazottakat, satöbbi - mindent pénzért csinálnak meg. Mi viszont nem kapunk állami támogatást, így a tagjainkra hagyatkozunk, akik maguk végeznek a pártnak munkát - méghozzá ingyen: egyik párttag sem kap fizetést a Jobbiktól. Minden anyagot ők maguknak állítanak elő, és terjesztik is.
Közzéteszünk a honlapon kreatív anyagokat, amiket a párttagok letölthetnek, és dolgozhatnak vele. Ezek a dolgok nem jelennek meg a párt költségvetésében, mert nem is kerülnek a Jobbikhoz - viszont hatalmas költségcsökkentési lehetőség.
Másrészt 2006-ban a választásokon a Jobbik nem önállóan indult, hanem a MIÉP-Jobbik Harmadik Út nevű párt tagjaként. Mivel ez egy különálló párt, nem egy pártszövetség, így a 2006-os választási költségek kiadásai ezen párt elszámolásában jelentek meg. Az akkor tévéreklámok, újsághirdetések mind ebből a kasszából lettek finanszírozva, és mostani pénzek egy része is az elért eredmény után járó állami támogatásból folyik be.
Hány székházat, szervezeti bázist, egyéb központot tartanak el pártpénzből?
A Jobbik központi irodája a Villányi úton van, amit a XI. kerületi önkormányzattól bérelünk havonta 12 ezer forintért . Az alacsony ár oka, hogy az önkormányzatok többsége a pártoknak kedvezményesen ad ki ingatlant. A helyi szervezetek központjainak pedig jórészt nem is bérlakások, hanem a párttagok saját finanszírozású ingatlanjai adnak otthont. A különböző rendezvények, sajtótájékoztatók sem kerülnek a pártnak szinte semmibe, ugyanis általában a helyi szervezet fizeti a költségeket, de nagyon gyakran ingyen vesszük használatba a helyszíneket.
Vannak külföldi anyagi támogatóik?
Nem támogat minket sem az orosz, sem az iráni állam - a híresztelésekkel ellentétben. Főként hazai támogatók segítik a Jobbikot.
Nagyjából menyiből gazdálkodott a párt 2009-ben?
Az EP-kampány költsége 35 millió forint körüli tétel, de ebben nincs benne az éves működésünk, aminek az összegzése még nem záródott le, így erre sajnos nem tudok válaszolni. A beszámolót a hatályos magyar törvények szerint 2010. április 30-ig kell közzétennünk, aminek eleget is fogunk tenni - valószínűleg még előbb is.
Mennyit szánnak a pártkampányára?
Más információk
Más információk
Farkas Ádám, győri Jobbik képviselőjelölt a vastagbőr nevű blog-nak adott interjúja alapján a párt azt ígérte az egyes EVK-nak, hogy 3 óriásplakáttal, 40ezer szórólappal és 1500 csíkplakáttal fogják őket támogatni. Ezek összege Farkas kalkulációi szerint mintegy 353.000 forint.
E kérdés nyitott, még nincs eldöntve a végleges szám, bővebb felvilágosítást Novák Előd, a párt alelnöke és sajtófőnöke tudna adni.
(A HírExtra felkereste Novák Elődöt, aki a következőt mondta: Mi nem egy olyan klasszikus párt vagyunk, ahol van egy fix bevételi oldal - mint a többi, állami finanszírozásból élő pártnak. Tehát álmodni mi is tudunk, de nem tudjuk, hogy mennyi lesz ebből a valódi bevételünk. Az igazán nagy kiadásokról - amilyen a TV reklám is lenne - csak a végén fogjuk tudni látni, hogy mennyit is tudunk belefektetni. )
A kampányunk gerincét a munkavégzés jelenti: körülbelül 4000 lakossági fórumot tervezünk, de ezek költségei főleg a tagoknál jelentkeznek, nem pártkiadásként. Még semmi sem fix, folyik a munka, az óriásplakátok ügyét például most intézem. Ha különböző óriásplakátokat kérünk, akkor sokkal nagyobb a nyomtatás költsége - ezért is lesz nekünk mindössze kétféle óriásplakátunk. A mennyiség is számít: egy darab esetén a nyomtatási költség harmincezer forint, de egy bizonyos szám felett már ezer forintért ki lehet hozni darabját. Ráadásul ezeket nem is fizetett helyeken, hanem saját kertekben, tagjaink által felállítható táblákra kívánjuk kirakni. Mindenben a költséghatékonyságra törekszünk.
Annyit azért most is mondhatok, hogy bőven az egyéni választókerületenként megendgedett egymillió alatt leszünk.