Magyar-orosz tárgyalások
A magyar-orosz gazdasági kapcsolatok elmúlt évekbeli jelentős fejlődését méltatta Bajnai Gordon miniszterelnök a Magyar-Orosz Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság V. ülését megelőzően a Parlamentben pénteken.
2010. január 29. péntek 15:51 - HírExtra
Egyben hangsúlyozta, hogy a válságból csak az együttműködés jelenthet kiutat. Elmondta: Oroszország mára Magyarország második legnagyobb kereskedelmi partnere 14 milliárd dolláros forgalommal. A válság ugyan visszavetette a kereskedelem dinamikáját, de látható, hogy a kiutat nem a bezárkózás, hanem az egymás felé fordulás, az együttműködés jelentheti, ez adhat új lendületet a kapcsolatoknak.
A bizottság által tárgyalt témák közül - több más mellett - az energiáról szólva a miniszterelnök az energiabiztonság növelésére hívta fel a figyelmet. Hangsúlyozta: Magyarországnak minden reális lehetőséget meg kell ragadnia arra, hogy energiaellátását diverzifikálja. A rendelkezésre álló lehetőségek közül pedig az egyik reális és komoly lehetőség a Déli Áramlat. Bejelentette: ma aláírhatóak a kivitelezéssel foglalkozó Déli Áramlat projekttársaságot létrehozó dokumentumok.
Nem született végső megállapodás a Malév jövőjéről a magyar-orosz vegyesbizottság pénteki ülésén, Viktor Zubkov orosz első miniszterelnök-helyettes az ülést követően annyit mondott: a közös erőfeszítéseknek köszönhetően "képesek leszünk megőrizni a Malévot, mint magyar légitársaságot". Oszkó Péter pénzügyminiszter hozzátette: több területen is folytatják az egyeztetéseket, így a Malévről is.
Aláírták a Déli Áramlat magyarországi projekttársaságának, a Déli Áramlat Zrt. alapítói szerződését a magyar-orosz gazdasági bizottság ülését követően pénteken a Parlamentben. A dokumentumot Bajnai Gordon magyar miniszterelnöknek és a kormányközi bizottság társelnökeinek - Oszkó Péter pénzügyminiszternek és Viktor Zubkovnak, az Orosz Föderáció első miniszterelnök-helyettesének - a jelenlétében írták alá a Gazprom és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) képviselői.
Viktor Zubkov, az Orosz Föderáció első miniszterelnök-helyettese az ülést követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a Gazprom és az MFB által aláírt szerződés fontos lépés a Déli Áramlat magyarországi megvalósításának szervezeti előkészítésére. Hozzátette: a Déli Áramlat reális projekt, valóságos erőforrásokkal.
Forrás: MTI