2024. november 23. - Kelemen, Klementina

25 év kellett a peresztrojkának, hogy kifejtse hatásait?

A Mihail Gorbacsov által 1985 tavaszán kezdeményezett peresztrojka (átalakítás) ellenfeleinek száma az utóbbi tíz évben 75 százalékról 42 százalékra esett vissza - derült ki az orosz állami VCIOM közvélemény-kutató intézet reprezentatív felméréséből.
2010. március 9. kedd 21:50 - HírExtra
A gorbacsovi politika következményeit többnyire az alacsony képzettségű, rossz anyagi körülmények között élők (60-60 százalék) ítélik meg negatívan. A megkérdezettek 24 százaléka vélte úgy a januárban készült felmérésben, hogy nyert a reformok által - 1999-ben 11 százalék válaszolt így -, s köztük 32, illetve 38 százalékot tesznek ki a felsőfokú végzettséggel rendelkezők, illetve a jó anyagi körülmények között élők.

A megkérdezettek 41 százaléka szerint mindent úgy kellett volna hagyni, ahogy volt, 38 százalék szerint szükség volt a változtatásra, és duplájára - 20 százalékra - emelkedett azoknak a száma, akik nem tudtak válaszolni a kérdésre.

A peresztrojka fő következményeinek a többség ma is a jövővel kapcsolatos bizonytalanság megjelenését, az ország vezetésében mutatkozó káoszt és a nemzetiségek közötti kapcsolatok válságát tartja, de az így gondolkodók száma jelentősen csökkent. Megnőtt viszont azoknak a száma, akik a peresztrojkában az orosz gazdasági helyzet és a nemzetközi pozíció megerősödésének kezdetét, a politikai jogok és a szabadság kiszélesedését látják.

Mihail Gorbacsov volt pártfőtitkár, a Szovjetunió utolsó államfője mindig is jóval nagyobb tekintélynek örvendett külföldön, mint hazájában. 1996-ben elindult az elnökválasztáson, de mindössze fél százalékot szerzett.

Március 5-én a peresztrojka meghirdetésének 25. évfordulója alkalmából jelentést tett közzé, amelyben formálisnak minősíti az oroszországi demokráciát, s leszögezi, hogy gyakorlatilag újratermelődtek az egypártrendszer fogyatékosságai. Végkövetkeztetése, hogy a szabadságot és a demokráciát eredményező áttörés, amelyet a peresztrojka kezdett meg, változatlanul aktuális, a hatalomnak és az egész társadalomnak el kell mozdulnia a demokrácia felé, e nélkül nem valósíthatók meg a modernizálásra irányuló, nagyra törő tervek.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását