Sólyom a tehetségesek között
Az első országos tehetségnap ünnepi tanácskozása nem egy szokásos szakmai konferencia, hanem a „tehetséges gyermekek színes kavalkádja és mentoraik találkozója is, egyben és egészében a jóravalóság ünnepe”.
2010. március 27. szombat 16:20 - HírExtra
A fővárosi Millenárison tartott szombati rendezvényen Sólyom László azt mondta, azokat köszönti, akik a nemzet jövőjét érintő legfontosabb kérdésben megszervezték magukat, mert ennél ma nehéz nagyobbat tenni. Egyúttal csodálattal adózott a tehetségpontok gyors elterjedésének, a Magyar Géniusz programnak, valamint annak, hogy sokasodnak a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács tagjai és partnerszervezetei.
A köztársasági elnök kijelentette: „teljes szívemmel egyetértek mindazzal, amit a magyar oktatásügy értékalapú újjáépítéséről” a Bölcsek Tanácsa elmondott. Egyetért a tehetségkutatóknak azzal az alapvetésével is, amely szerint mindenki tehetséges valamiben - tette hozzá. Nincs nagyobb szolgálat, mint ráébreszteni egy gyereket, hogy megtalálja magában azt a pontot, amelyre hagyatkozva szilárd lesz az önbecsülése, az önbizalma, és boldog lehet - fogalmazott.
Az államfő üdvözölte, hogy a tehetségmozgalom nem korlátozódik az elitképzésre, de azzal is foglalkozik. Hangot adott annak a megérzésének, hogy a tehetségprogramban érzékelhető szellemiségben az elitképzés nem fog elválni "az emberi teljesség szem előtt tartásától".
Sólyom László kijelentette, hogy ebben döntő szerepük van a tanároknak, a mentoroknak is, mert miként minden gyerek elkerülhetetlenül reprodukálja szülei mintáját, úgy a tanárok is kitörölhetetlen nyomokat hagynak diákjaikban. A jó tanár legtöbb tulajdonságának minden emberben meg kellene lennie – mondta az államfő, aki köszönetét és elismerését fejezte ki a tehetségprogram résztvevőinek.
A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége 2009-ben, az Új Magyarország Fejlesztési Terv segítségével indította útjára a Magyar Géniusz Integrált Tehetségsegítő Programot, amely a Nemzeti Tehetség Program kereteihez illeszkedve az úgynevezett tehetségpontokban dolgozóknak és tanulóknak nyújt szakmai támogatást.
A program a fiatal tehetségekkel foglalkozó óvónőknek, tanároknak és civil önkénteseknek szól, az ő felkészítésüket vállalják a Magyar Géniusz programot megvalósító szakemberek. Rajtuk keresztül a tervek szerint több tízezer diák tehetségének kibontakozását segítik elő.