2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Forradalom Kirgizisztánban

Rendkívüli állapotot hirdetett ki egész Kirgizisztánban Danijar Uszenov kormányfő, miután véres összecsapások törtek ki a fővárosban, Biskekben az államfő távozását, a hatalom átadását követelő tüntetők és a rohamrendőrség között.
2010. április 7. szerda 15:47 - HírExtra
Az ellenzék átvette a hatalmat?

Az ellenzék, saját állítása szerint, átvette a hatalmat. Az ország több városában, így Talaszban, Narinban és Tokmokban is tüntetések és erőszakos cselekmények zajlottak le a nap folyamán. Biskekben a rendőrség könnygázzal, gumilövedékkel és hang-fény gránáttal próbálta meg feloszlatni a tömeget, majd legalább tíz katona automata fegyverekből tüzet nyitott a kormány székházából a mintegy 5000 tüntető ellenzékire. Az összecsapásokban legkevesebb 19 ember halt meg.

Az ellenzék a tüntetők által elfoglalt állami televízióban bejelentette, hogy megalakította kormányát. Temir Szárijev volt ellenzéki elnökjelölt közölte, hogy politikusok egy csoportja koalíciót alkotott, s megállapodott a kormányfő és a belügyminiszter, valamint az új "biztonsági főnök" személyében. Az előző kormány lemondott, Kurmanbek Bakijev elnök elhagyta a fővárost, Danijar Uszenov miniszterelnök pedig aláírta lemondási nyilatkozatát - tette hozzá Szárijev.

Hírügynökségi jelentések szerint az ellenzék birtokba vette a kormány és a biztonsági erők székházát is. Az új kormányfő Roza Otunbajeva volt külügyminiszter lenne, aki azonban egyelőre illegalitásba vonult, hogy elkerülje letartóztatását.

A fővárosban 142 sebesültet vittek kórházba, míg vidéken 55-en sebesültek meg. Az ellenzék egy része csaknem száz halottról tud.

Biskekben az ellenzéki tüntetők feldúlták a parlamentet. A tiltakozók egy része benyomult az épületbe, betörte az ablakokat és ajtókat, bútorokat és számítógépeket zúzott össze, s televíziókat, irodatechnikai berendezéseket próbált elvinni, amit más tüntetők megakadályoztak, rákényszerítve a fosztogatókat a rablott holmi hátrahagyására. A törvényhozás tőszomszédságában, ugyancsak a főváros központi terén lévő főügyészség épületét felgyújtották. Ellenzékiek elfoglalták a televízió székházát, a televízió csatornái nem sugároznak műsort.

Előzőleg időről-időre ellenzéki vezetők nyilatkozatait közvetítette a tévé. A rendőrség csupán a kormányépület közvetlen környékét ellenőrizte, ezért nem lehetett megállapítani, hogy ki szerez érvényt Bakijev elnök rendeletének, amely szerint este tíztől reggel nyolcig kijárási tilalom van a városban. Azt sem tudni, hol tartózkodik jelenleg az államfő.

A korábbi hírekkel ellentétben az ellenzéki tüntetők nem ölték meg, csupán foglyul ejtették és súlyosan bántalmazták Moldomusa Kongantijev kirgiz belügyminisztert az ország északnyugati részén lévő Talasz városában. A KABAR nemzeti hírügynökség jelentése szerint a politikus állapota súlyos. Egy ideig a tiltakozók fogságában volt Akilbek Dzsaparov első miniszterelnök-helyettes is, akit azóta a helyi baleseti kórházba szállítottak.

A tiltakozók vezetői szerint már az ellenzék ellenőrzi Karakol, Narin és Talasz tartományi központokat, valamint néhány körzeti központot. A kirgiz belügyminisztériumban nem kívánták értékelni a biskeki helyzetet, mondván, hogy az "folyamatosan változik".

A hatóságok az este szabadon engedtek több mint tíz ellenzéki vezetőt, miután tüntetők gyűltek össze az előtt az épület előtt, ahol a politikusokat őrizték. Isza Omurkulov, a szociáldemokrata párt tagja telefonon elmondta, hogy több társával, köztük Temir Szárijev volt elnökjelölttel együtt engedték el. Valamennyien épek és egészségek, és összeültek megvitatni azokat a kérdéseket, amelyekről hamarosan egyeztetnek kívánnak a hatalom képviselőivel. Omurkolov úgy vélte, nehéz lesz lecsendesíteni a dühöngő tüntetőket.

A kirgizisztáni események miatt nyugtalanságát fejezte ki az ENSZ, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és az Európai Unió, amelyek a vérontás beszüntetésére és párbeszédre szólították fel az ellenségeskedő feleket. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár önmérsékletre kérte a hatóságokat és a tüntetőket, valamint nyugalomra és tárgyalásra ösztökélte őket. Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője az alkotmány betartására intette a feleket, és tárgyalások azonnali megkezdését sürgette. Az EBESZ reményét fejezte ki, hogy a szereplőkben megvan a válság rendezéséhez szükséges politikai akarat és bölcsesség.

A két napja tartó zavargások Oroszországban és az Egyesült Államokban is aggodalmat keltenek. Mindkét ország katonai támaszpontot működtet az Afganisztánhoz közeli volt szovjetköztársaságban.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását