2024. november 27. - Virgil

75 éves a híres moszkvai metró

A moszkvai metró szombaton egy korabeli szerelvény forgalomba állításával, zenével, versekkel, különleges jegyek kiadásával és két új állomás elkészültével ünnepelte megnyitásának 75. évfordulóját.
2010. május 15. szombat 19:00 - HírExtra
A forgalomba állított szerelvény műszakilag megfelel a többi korszerű szerelvénynek, de belseje az 1935-ben, elsőként megindult vagonok berendezését idézi, és a Szokolnyicseszkaja vonalon fog közlekedni, amelynek a Szokolnyiki és a Park Kulturi közötti része volt Moszkva első metróvonala.

Érdekesség, hogy az ajtók szélére alul puha részt építettek, amilyen az 1935-1939 között kibocsátott szerelvényeken volt. A legenda szerint Sztálin még 1934-ben megszemlélte az építkezést és a szerelvényeket, s ráparancsolt Lazar Kaganovicsra, aki akkor a VKP(b) - azaz az Összövetségi Kommunista (Bolsevik) Párt - központi bizottságának közlekedési osztályát vezette, hogy különböző testrészeit tegye a nagy erővel becsapódó ajtóba. Mivel Kaganovics sarka beakadt, az ajtókat áttervezték és alul puha éllel látták el.

Az évfordulóra újra forgalomba állították a március 29-i merénylet során károkat szenvedett Vörös nyíl szerelvényt is.

Az ünnepre kibocsátott kétféle különleges jegyen a metró első üzemnapján, 1935-ben készült történelmi fényképek láthatók, s szombaton kezdték el árulni az ünnepi alkalomra tervezett heti, havi és éves bérleteket is.

Az utasoknak a szombati napon a metróról szóló, vagy azzal kapcsolatos dalok és versek szóltak a hangszórókból, s több állomáson élő koncertek voltak.

Az évfordulóra két új állomás készült el, de megnyitásukat későbbre halasztották.
Dmitrij Gajev, a metró vezérigazgatója a szombati ünnepségen meggyőződéssel jelentette ki, hogy a moszkvai metró máig a legszebb a világon. Elmondta, hogy nagyon sok külföldi kíváncsi rá, s hogy a legutóbbi híres vendég Jean-Paul Gaultier világhíres divattervező volt.

A moszkvai metró a több mint tízmilliós lakosságú, hatalmas területű orosz főváros legfőbb tömegközlekedési eszköze, a legtöbb ember számára az egyetlen lehetséges közlekedési megoldás, a felszíni járművek ugyanis többnyire dugókban vesztegelnek.

Az állam és a város ennek megfelelően gyors tempóban fejleszti a metrót: hálózatának hossza jelenleg mintegy 300 kilométer, 2009-ben 180 állomása volt, de évente több új is nyílik, s a szerelvények 90 másodperces időközökben követik egymást a 12 vonalon. Egy átlagos hétköznapon a metrót Moszkvában 8-9 millió, évente közel hárommilliárd ember használja, s a metró ma kapacitása végső határán üzemel.

A moszkvai földalatti egyben idegenforgalmi látványosság is: első állomásai szinte a szocialista realizmus látványos múzeumának tekinthetők, mivel költségeket nem kímélve, a kor legjelesebb művészeinek legdrágább anyagokból készült alkotásaival díszítették, hogy munkába menet-jövet is neveljék a dolgozó népet és a majdani kommunizmus minden remélt szépségét elé tárják. Van állomás, amelynek falait ólomüveg panelek borítják, másutt a munkásosztály és a parasztság dolgos, alkotó hétköznapjait márvány domborművek ábrázolják, s megint másutt minden oszlop mellett vörös katonák szobrai állnak.

Sztálin halála után látványosan visszafogták a derűlátást sugárzó fényességet, s a ma épülő állomások zömmel már teljesen egyszerűek.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását