Rétvári: megfeleztük a politikai vezetők számát a kormányban
Több mint a felére csökkent a politikai vezetők száma a jelenlegi kormányban az előző kabinethez viszonyítva - mondta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján.
2010. június 2. szerda 19:45 - HírExtra
Rétvári Bence közölte, hogy az Orbán-kormány politikai vezetőinek száma 44, ami a miniszterelnököt, kilenc minisztert és 34 államtitkárt jelent.
Hozzátette, hogy ezzel szemben a Bajnai-kormány politikai vezetőinek száma 97 főre rúgott, ami a miniszterekből, az államtitkárokból és a szakállamtitkárokból állt.
Közölte, hogy ez a miniszteri fizetéseknél negyven százalékos megtakarítást jelent majd.
Elmondta azt is, hogy szerdán a 34 államtitkár mellett nyolc közigazgatási államtitkár is letette az esküjét.
Arra a kérdésre, hogyan alakul a helyettes államtitkárok száma, azt felelte, hogy ez jövő héten, június 7-8-a körül derül ki. Hozzátette, hogy a helyettes államtitkárok a jövőben a közigazgatásba kormánytisztviselőként kerülnek be. Szavai szerint így ők nem politikai, hanem szakmai részre kerülnek majd. Úgy fogalmazott, hogy a korábban a szakállamtitkárok által képviselt politikai vezetői szint megszűnik és a helyettes államtitkárok lépnek a szakállamtitkárok helyére.
Kijelentette, hogy a helyettes és a szakállamtitkárok között nem lehet párhuzamot vonni, hiszen az egyik deklaráltan politikai vezető volt, míg az új kormánytagokról szóló törvény különválasztja a politikai és a szakmai vezetőt és annak alapján a közigazgatási, illetve a helyettes államtitkárok szakmai vezetőknek minősülnek a főosztályvezetőkkel, osztályvezetőkkel együtt.
Az MTI kérdésére azt felelte, hogy természetesen a jövőben is fenntartják azt a gyakorlatot, hogy az állami, politikai vezetők közpénzből kapott fizetése nyilvános marad.
Közölte, hogy a bérek az erről rendelkező törvény alapján kiszámolhatóak a köztisztviselői alapilletményből. Megjegyezte: úgy szeretnék megváltoztatni a rendszert, hogy a politikusok fizetései ne a politikusok döntéseitől függjenek, hanem az emberek életszínvonalához igazodjanak és azzal együtt mozogjanak fel vagy lefelé.
Forrás: MTI