Ki lesz az MSZP államfő-jelöltje?
Lendvai Ildikó szerint most inkább annak van többsége a pártban, hogy az MSZP állítson saját államfő-jelöltet. A pártelnök a csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva felidézte: két elvi álláspont közül választhatnak. Vagy jelölnek valakit, vagy véleményt mondanak a kormánypártok jelöltjeiről.
2010. június 3. csütörtök 19:51 - HírExtra
Hozzátette: a küldöttcsoport-vezetői értekezleten az az álláspont került többségbe, hogy a párt jelöljön államfőt, de erről az elnökség és a választmány közös előterjesztése alapján a vasárnapi kongresszus dönt.
Jelezte: a kongresszus előtt vasárnap összeül a választmány is. Lendvai Ildikó azt nem árulta el, ki lehet a párt államfőjelöltje.
Emlékeztetett arra, április végén kezdtek párbeszédet a tagjaikkal arról, hogyan értékelik elmúlt négy év teljesítményét, milyen tanúságot kell levonni a párt kormányzati teljesítményéből, min kell javítani, milyen legyen az MSZP új ellenzéki politikájának stratégiája, illetve a feladatokat milyen menetrendben végezzék el.
Jelezte, az értékelés a kongresszus után is folytatódik a párt honlapján.
Lendvai Ildikó beszámolt arról: a tervek szerint a zárt kongresszusnak három napirendje van, és rajta kívül a két volt miniszterelnökük is értékel, de Bajnai Gordon csak írásban küldi el véleményét, mert külföldön lesz. A vitaindítóként Mesterházy Attila parlamenti frakcióvezető és Simon Gábor választmányi elnök is felszólal.
Kiemelte: a kongresszus – amelyre nagyjából ötszáz küldöttet, illetve a tanácskozási joggal rendelkező meghívottakat várják – addig tart, ameddig mindenki, aki akar, hozzá tudott szólni a vitához.
Lendvai Ildikó kitért arra: a pártvitában beérkezett többségi vélemények szerint vállalni kell és lehet az elmúlt négy év fejlesztési törekvéseit, ugyanakkor súlyos hibákra is rámutatnak. Ezek közt említette, hogy a legtöbben úgy látják: az MSZP a reformszándékaihoz nem keresett eléggé és nem is talált szövetségeseket, így azok kormányzati szándékként jelentek meg.
Hozzátette: sokak véleménye szerint néhány reform kidolgozatlan, elsietett, részleteiben nem jól megvalósított volt.
Szintén a hibák közt említették az elnökséghez eljuttatott vélemények, hogy az elmúlt négy év kormányai későn szembesültek egy-egy társadalmi problémával. Ilyen például a közbiztonság vagy a bankok magatartása.
Többen jelezték azt is, hogy minimális volt az MSZP-ben az az önvédelmi mechanizmus, ami a megvédhette volna a pártot a "ráfröccsenő korrupciótól".
Lendvai Ildikó tájékoztatása szerint a pártban négy fő probléma volt: kevés lehetőség volt a tényleges aktivitásra és beleszólásra, hiányzott a teljesítménykényszer – így nem mindig abból lett vezető, aki a legjobb teljesítményt nyújtotta -, a kormányzás terhe alatt a párt bezárkózott, külső kapcsolatait nem gondozta eléggé, újakat nem épített. A párton belül is hiányoztak azok a szervezeti eszközök, amelyek idejekorán elhatárolták volna a korrupciógyanús embereket – sorolta.
A pártelnök elmondta: a beérkezett vélemények alapján a legsürgetőbb feladatok közé tartozik a munkavállalók védelme, és a politikai tisztogatás elleni fellépés.
Jelezte: a frakció számára megfogalmazott feladatok közt szerepel, hogy csak olyan adóváltozást fogadjanak el, amely a munkavállalóknak is jó, meg kell védeniük a méltányossági nyugdíjkaszát, a nyugdíjprémiumot. Ide sorolta még, hogy csak olyan családtámogatási rendszer mellé állhatnak oda, amely a családi pótlékot legalább reálértéken tartja, valamint hogy ne engedjék a közszféra bérplafonjának eltörlését, és a pályázat nélküli privatizációt.
Forrás: MTI