Süllyedő forint
Az elemzők szerint a következő héten bizonytalanság uralhatja a magyar piacot, amely továbbra is a nemzetközi tendenciákkal együtt mozoghat.
2010. június 27. vasárnap 12:10 - HírExtra
Az elmúlt hét emelkedése után ismét csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde vezető indexe: a BUX 527,21 pontot, 2,47 százalékot csökkent a héten, pénteken 20.843,79 ponton zárt. Az index a 2009. december végi 21.227 pontos értékénél 384 ponttal, 1.9 százalékkal áll alacsonyabban.
A részvénypiac forgalma a héten 92,6 milliárd forint volt, egy héttel korábban a részvénypiac összforgalma 76,8 milliárdot tett ki.
A magyar tőzsde vezető indexe egyedül a hét első napján, hétfőn tudott emelkedni a héten, ekkor elsősorban a Kínából érkező pozitív hírek húzták feljebb az árfolyamokat. A jó befektetői hangulatból elsősorban az OTP profitált, a magyar bankpapír ára ugyanis csaknem 5 százalékot emelkedett. A szakértők ekkor még úgy vélték, akár trendfordulóhoz is érkezhet a BÉT-en a kereskedés, azaz véget érhet a lejtmenet, és tendenciává válhat az erősödés, azonban ezt a várakozást a hét további napjai nem igazolták.
Kedden már jelentősebb eséssel indult a tőzsdei kereskedés, amit nap végére kissé korrigálni tudott az index, a vártnál rosszabb nemzetközi makrohírek miatt, zárásra azonban még így sem került pozitív tartományba a BUX.
A hét közepétől már a részvénypiaci elemzők is úgy vélték, hogy nincs számottevő esély az erősödésre a héten. Szerdán a nemzetközi piacokkal együtt esett a BUX, míg csütörtökön elsősorban a forint - érdemi hírek nélküli - gyengülése okozta a magyar börze vezető indexének csökkenését. A nyugat-európai piacokon is negatív hangulat kerekedett felül, miután rekord magasságba ugrott a görög államadósság-törlesztési kockázat biztosítására kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása, és a dél-európai országok törlesztésbiztosítási díjai is emelkedtek.
Pénteken esett zárásra a legnagyobb mértékben a BUX, a legrosszabb teljesítményt az OTP nyújtotta, több mint 5,5 százalékos zuhanásával annak ellenére, hogy pénteki sajtóhírek szerint csupán 30 milliárd forint körüli bankadót kell majd fizetnie a pénzintézetnek, a korábban becsült 30-80 milliárd forintnál. A hét utolsó kereskedési napján a régióban a román tőzsde mellett a magyar börze csökkent a legnagyobb mértékben amiatt, hogy részben alkotmányellenesnek nyilvánította a román alkotmánybíróság a bukaresti kormány és a parlament által elfogadott megszorító intézkedéscsomagot.
Az elemzők szerint a következő héten bizonytalanság uralhatja a magyar piacot, amely továbbra is a nemzetközi tendenciákkal együtt mozoghat.
A heti forgalom túlnyomó részét, 74,79 százalékát az OTP adta 69,2 milliárd forint értékben. A Mol 9,1 milliárd forint forgalmat ért el, ami az összforgalom 9,83 százaléka. A Magyar Telekommal 2,5 milliárd, a Richter részvényeivel 8,1 milliárd forint értékben kereskedtek. Előbbi a teljes részvénypiaci forgalom 2,73 százaléka, utóbbi a 8,78 százaléka.
A vezető papírok közül egyedül a Magyar Telekom tudott növekedni az elmúlt héten, árfolyama 0,31 százalékkal, 2 forinttal 644 forintra változott.
Az OTP árfolyama egy hét alatt 5,49 százalékkal, 280 forinttal 4.820 forintra csökkent.
A Mol részvények ára 0,05 százalékkal, 10 forinttal 18.600 forintra gyengült.
A Richter 4 százalékot, 1.720 forintot veszített értékéből, így 41.330 forinton zárt pénteken.
Az Egis 0,37 százalékos, 70 forintos nyereséget könyvelhetett el, így 19.070 forintra emelkedett az árfolyama.
Forrás: MTI