2024. november 1. - Marianna

Tállai szerint kell reform

Az önkormányzati finanszírozási rendszer teljes reformjára van szükség; a közszolgáltatási minimumot a jövőben vállalnia kell az államnak - mondta Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára vasárnap Gödöllőn, a Magyar Polgármesterek VIII. Világtalálkozóján.
2010. június 27. vasárnap 13:52 - HírExtra
Közlése szerint széles feladatrendszert látnak el az önkormányzatok, infrastruktúrát és pénzügyi forrásokat viszont eddig nem kaptak eleget ehhez az államtól. Ezért meg kell vizsgálni, hogy maradjanak-e az egészségügyi és oktatási szolgáltatások minden esetben a hatáskörükben.

Tállai András megemlítette, hogy ma már számos önkormányzat nem tudja finanszírozni ezeket a feladatokat, az államnak ugyanakkor anyagilag is felelősséget kell vállalnia az oktatásban.

Beszélt arról, hogy az önkormányzatok eladósodottsága 2005 óta a háromszorosára nőtt, ma már 1020 milliárd forintnyi hitelállománnyal rendelkezik az önkormányzati szféra. Ehhez járul hozzá, hogy "a finanszírozási rendszer követhetetlen".
Az államtitkár előrelépésként értékelte, hogy az önkormányzati képviselők száma a jövőben 30-40 százalékkal csökken, 72 napról 60 napra csökken az önkormányzati választások kampánya, a kampánycsend pedig leszűkül.

Kitért arra, hogy a tervek szerint alpolgármestert lehet majd választani "kívülről is, nem csak az önkormányzati testületekből", s ez a tisztségviselő visszahívható lesz. A változások között szólt arról, hogy szeptember 15-től a helyi iparűzési adó beszedésének joga visszaszáll az önkormányzatokra, ezek pedig dönthetnek, hogy beszedik maguk, vagy ezzel megbízzák az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalt.

Tállai András elmondta: a jelenlegi közigazgatásra jellemző "a szervezeti túlburjánzás", sok esetben pedig az illetékességben "nagyon nagy összevisszaságok vannak, (...) a közigazgatási rendszert komplex módon át kell alakítani". A megyei közigazgatási hivatalok ezért szeptember 1-től visszaállnak, melynek során "erős kormányhivatalok lesznek megyénként".

A cél az integrált területi közigazgatás létrehozása, január 1-től a törvényességi felügyelet és az államigazgatási feladatok is a megyékbe települnek. Az egyablakos ügyintézési pontokkal az ügyfeleknek időt, pénzt és energiát lehet megspórolni. Így az önkormányzatoktól átvesznek feladatokat a kormányhivatalok, "és tiszta állapotok lesznek, ami az állam érdekét is szolgálja" - mondta.

A kormány tervei között említette, hogy szabályozzák a polgármester és a jegyző most még "nem megfelelő viszonyrendszerét".
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását