Ma tartják országszerte a magyar egészségügy napját, közismert nevén a Semmelweis-napot; ebből az alkalomból számos egészségügyi intézményben szakmai elismeréseket adnak át, és ünnepi megemlékezéseket rendeznek.
2010. július 1. csütörtök 08:57 - HírExtra
A magyar egészségügy napját minden évben július 1-jén, Semmelweis Ignác (1818-1865) orvos születésnapján tartják. Semmelweis Ignác a gyermekágyi láz kóroktanát derítette fel, amikor rájött, hogy a halált okozó betegséget az orvosok és az orvostanhallgatók okozzák azzal, hogy nem fertőtlenített kézzel vizsgálták a várandós nőket.
Ennek megelőzésére a klórmészoldatos kézmosást antiszeptikumként ajánlotta kollégáinak. Később kötelezte az orvosokat, az orvostanhallgatókat és az ápolószemélyzetet a szülészeti osztályokra történő belépés előtti klóros kézmosásra, majd kötelezővé tette az egyes betegek vizsgálata közötti klóros kézmosást is.
A budai Tabánból származó, Bécsben tanuló és dolgozó, majd Pestre visszatérő Semmelweis Ignác ezzel a felfedezésével a modern nyugati orvostudomány fejlődésének egyik kulcsfigurája lett.