Rossz hír a tárgyalások félbeszakadása
Rossz hír a piacnak, hogy félbeszakadtak a magyar kormány tárgyalásai a nemzetközi intézményekkel, ez a forint gyengüléséhez, és kamatemeléshez vezethet - válaszolták az MTI által megkérdezett elemzők.
2010. július 18. vasárnap 17:22 - HírExtra
Azért rossz hír a piacnak a tárgyalások félbeszakadása, mert azt jelzi a befektetőknek, hogy a magyar kormány együttműködése a nemzetközi szervezetekkel nem gördülékeny - mondta Ádám Zoltán. A Takarékbank vezető elemzője szerint már a néhány héttel ezelőtti kommunikációs bakisorozat is megmutatta, hogy Magyarország kockázati (CDS) felára, amely akkor még Oroszországéval és Törökországéval volt azonos, a kockázatosabb román, horvát, bolgár felárral lett azonos.
Az elemző úgy vélte, feltehetően azért szakadtak félbe a tárgyalások, mert a magyar kormány nem rendelkezett "B tervvel", amely kompromisszumos megoldást jelenthetett volna.
A korábbi kommunikációs hibákat kijavította a kormány, amikor elkötelezte magát az idei 3,8 százalékos hiánycél mellett, ezért nem érthető, hogy a jövő évi, Magyarország számára kötelező 3 százalékos hiányt miért kívánja feljebb tolni a kormány - magyarázta Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető elemzője szerint nincs lehetőség arra, hogy Magyarországnak 3 százaléknál nagyobb hiányt engedjen meg az Európai Unió, így a most folyó "pókerjátszmában" erre nem számíthat a magyar kormány.
Mindkét elemző úgy látja, hogy Magyarországon véget ért a recesszió, a gazdaság már növekedésnek indult, így a fiskális restrikcióra vonatkozó európai trendhez Magyarországnak is igazodnia kell.
A konkrét piaci reakciókat illetően Kondrát Zsolt nem zár ki hétfőn akár egy tízforintos forintgyengülést sem az euróval szemben. Ádám Zoltán erről nem kívánt nyilatkozni, de véleménye szerint a forinteszközök gyengülése várható. A Magyar Nemzeti Bank esetleges kamatemelését Kondrát Zsolt szintén nem zárta ki, de véleménye szerint ez feltehetően nem hétfőn történik. Ugyanakkor mindkét elemző arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi piaci hangulat jelenlegi feszültsége miatt az EU-IMF delegáció hazautazásának negatív kisugárzása lehet a magyar pénzpiacra.
Forrás: MTI