2024. november 22. - Cecília

Támadhatatlan a Fidesz hatalmi blokkja?

Vasárnap kiderült, hogy mely pártok polgármester-jelöltjeinek sikerült összegyűjteniük az induláshoz szükséges ajánlószelvényt. Az önkormányzati választások mozgatórugóiról Kiszely Zoltán politológust kérdeztük.
2010. szeptember 7. kedd 07:43 - Fontos Erzsébet
A főpolgármesteri választáson a négy, jelentősebb párt jelöltje indulhat. Ön szerint ez a sorrend marad az önkormányzati választások összesítését tekintve is?

A libasorba állított, győztes jelöltek
Vasárnap délután hivatalosan is nyilvántartásba vette Fővárosi Választási Bizottság Staudt Gábort, a Jobbik, és Jávor Benedeket, az LMP főpolgármester-jelöltjét. A kerületekben a Fidesz, az MSZP, a Jobbik és az LMP is elegendő képviselőjelöltet tudott indítani ahhoz, hogy fővárosi listát állítson, így valószínűleg ez a négy – plusz egy – párt adja majd a fővárosi közgyűlés frakcióit.

www.index.hu
Vegyes eredményekre számíthatunk, amit minden kerület, kistelepülés, megyei közgyűlés más módon ad a sajtó és a lakosság tudtára. Ha az események változatlanok maradnak, akkor a Fidesz listahosszal nyer a többi jelölt előtt. A fővárosban ugyanaz a sorrend valósul meg, mint a jelöltállításnál.

Ön szerint a többi politikai tömörülés mely párt jelöltjének javára lép vissza?

Kevés képviselő indult az önkormányzati választásokon, akik önállóan akarják megmérettetni magukat. A három jelentős politikai erő (Fidesz, MSZP, Jobbik) főpolgármester-jelöltje olyan húzónév, akinek visszalépése rontja a párt lista esélyeit. Miden politikai szervezet saját függetlenségét hangsúlyozza, ezért egymás javára senki nem lép vissza.

Az alkuk már helyi szinten megköttettek. Esztergomban az összes párt egy független jelölttel szemben állított jelöltet. A fővárosban nincs értelme efféle egyezségnek, hiszen a szavazók neheztelnének, miszerint a pártok más szervezeteknek adják az általuk adott kopogtatócédulákat.

Mi az oka annak, hogy az LMP a kezdeti lendületéből vesztett és az ajánlószelvények számát tekintve megelőzte a Jobbik?

Az LMP nem veszített politikai erejéből. Számos választó keresi az alternatív megoldási lehetőségeket. Az idei jelölteknek számos szervezeti nehézséggel kellett szembenézniük. Problémát jelentett az, hogy tizenöt nap alatt kellett összegyűjteniük az ajánlásokat. Emellett az LMP-nek a Jobbikkal együtt jelentős hátránya, hogy nem rendelkezik adatbázissal.

Az LMP-nek négyezer választópolgár közül kellett kiválasztania azt a kétszáz lakost, akik támogatják őket. Ez nem sikerült. A jövőben szükségük lesz látványos aláírásgyűjtésre és különféle mozgalmak indítására. Ha a kezdeményezések eredményesek, akkor létrehozhatják a szükséges szimpatizánsi kört.

Milyen jövőt jósol a Kétfarkú Kutya Pártnak? A jövőben számíthat olyan sikerekre, mint az izlandi viccpárt?


Izlandon a hagyományos kormánypártok megbuktak, így működőképes volt a viccpárt. Hazánkban a hagyományos pártok töretlenül funkcionálnak. A Fidesznek két és fél- hárommillió jobboldali szavazótábora van. Orbánékon kívül sok kispárt jelen van a politikai palettán.

A Kétfarkú Kutyapárt akkor válna működőképessé, ha a szavazók elégedetlenek lennének a konvencionális pártokkal. 2002-i és 2006-i választások ígéretversenyet közvetítettek. Az akkori harc során ez a hozzáállás jól működött volna, most nem. A KKP nem kormányképes tömörülés. Ennek ellenére lényeges, hogy az általuk propagált elemek beépüljenek a többi párt programjába, akik ez által tükröt tarthatnak a kormány elé.

Orbán Viktor számos törvénykezésével hatalmának megszilárdítását szorgalmazza. Ön szerint a van olyan politikai erő, ami megdöntheti ezt a hatalmat?

A jelenlegi pártok, különálló működésükkel képtelenek megdönteni a Fidesz hatalmát. Az MSZP elhasználódott branddel rendelkezik. Az elmúlt nyolc év botrányai miatt népszerűtlenek, ezért szerencsétlen lépés a szocialista párttal szövetkezni. Az MSZP hatalmon levő politikusait a korrupció ténye lengi körül, ezért nem tudja véghezvinni a kormányváltást. Kizárólag egy fideszellenes, mérsékelt centrumpártnak lehet esélye megdönteni a Fiatal Demokraták Szövetségének koncentrált hatalmát.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie »
Hozzászólás:

mariaszke
2010. szeptember 7. 17:29
Alkotmányellenes kormányzás 2010-ben... (?)

A kérdést feltenni állampolgári kötelességem.
Miért is?
Ha az alkotmányosság azt jelenti, hogy általánosan elfogadott eszmék mentén az állam egyetlen szerve, irányító normája sem helyezkedhet szembe az alkotmánnyal, akkor az alkotmányellenességnél ennek ellentétét kell vizsgálnunk, vagyis azt, hogy valaki fejjel megy a falnak (jelen esetben az alkotmányos elveknek).

Mielőtt az alkotmány megfelelő pontját megemlítenénk, nézzünk vissza a kormányzás megszerzésének módjára:
…a győzők mondták, az is szavazat, hogy valaki nem ment el szavazni… velük mi van? Ki vette figyelembe és mikor?
Nyolc millió szavazó van, ahhoz mérve 386 képviselői hely a parlamentben. A valóság az, hogy 5.1 millió választópolgár szavazott, ebből a továbbjutó pártokra 4.8 millió. - Ami által a Fidesz a 386 helyből 263-t tölthet be, 2.7 millió megszerzett szavazattal… és a maradék 2.1 millió szavazattal az ellenzék csupán 122 + 1 független helyet tölthet be.
Tehát jelen pillanatban: Fidesz 263, MSZP 59, Jobbik 47, LMP 16, független 1.
AZONBAN!
A 8 millió lehetséges szavazóhoz (megszerezhető szavazathoz) van kijelölve a parlamenti hely, de az összes szavazó „csak” 5.1 millió volt. Ennyi ember kívánta a képviseletet, ami kevesebb betölthető helyet jelent!!!
Arányítva ehhez 246 hely lehetne a parlamentben, és most jön a csavar… miért is igazságtalan a jelenlegi felállás? - mert a 246 hely esetében a Fidesznek csak 138 hely jutott volna, MSZP 51, Jobbik 41, LMP 15, és az 1 független… Hol is lenne a kétharmad? ... Sehol! Ezt szavaztuk akkor és ott, azokkal együtt, akik otthon maradtak (merthogy „az ő szavazatuk is számít” – akkor számítson!!!) … kétharmados többséget nem kívánt senki!
Nem is kívánhatott volna! Mert az országgyűlés munkáját a választott (246!!!) tisztségviselők szervezik és irányítják, amely egyébként a Magyar Köztársaság legfelsőbb államhatalmi szerve! A minősített többséget pedig egyetlen párt nemcsak nem birtokolhatja, annak kizárólagos birtoklására nem is törekedhetett volna!!! Legalábbis az alkotmány szerint (ha ez még jelent valamit):

1949. évi XX. Törvény 2. § (3) :
“A társadalom egyetlen szervezetének, egyetlen állami szervnek vagy állampolgárnak a tevékenysége sem irányulhat a hatalom erőszakos megszerzésére vagy gyakorlására, illetőleg kizárólagos birtoklására. Az ilyen törekvésekkel szemben törvényes úton mindenki jogosult és egyben köteles fellépni.”

Az illetőleg a szinonima szótár szerint:
“...azaz (hogy) │ vagy”
(azok számára, akik ezt a félmondatot előszeretettel “és” –ként értelmezik!)

A Magyar Köztársaság demokratikus állam...!!!
... volt???

Üdvözlettel:
Szőke Mária
(csak egy választópolgár)

Közzétéve: http://www.pyrrhus.hupont.hu/
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gondolataink témában
Szívesen látná Orbán Viktort köztársasági elnökként?
Szó sem lehet róla
Jobb lenne, mint miniszterelnökként
Teljesen hidegen hagy
Csak, ha nincs más elfogadható jelölt
Igen, alkalmas a posztra
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását