2024. november 1. - Marianna

Atomfegyvermentes övezet lesz Közel-Keleten?

Abdullah Gül török elnök az ENSZ Közgyűlése előtt indítványozni fogja egy atomfegyvermentes övezet létrehozását a Közel-Keleten. Gül az AP amerikai hírügynökségnek adott interjújában azt mondta, hogy "nem szabad kitenni a térséget az atomfenyegetésnek".
2010. szeptember 21. kedd 10:31 - HírExtra
A török államfő a világszervezet csütörtöki ülésén vetné fel a kérdést. Gül korábban is többször felszólalt a közel-keleti atomfegyvermentes övezet érdekében, de legutóbbi megnyilvánulásai egybeestek az Izrael és Ankara közötti feszültségek növekedésével. Izrael gyaníthatóan jelentős nukleáris arzenált gyűjtött össze az 1960-as évektől kezdve.

Izraeli kommandósok május 31-én katonai akciót hajtottak végre egy, a Gázai övezetbe tartó segélyszállító hajó ellen. A műveletben kilenc török vesztette életét. A török államfő szerint a segélyflottilla elleni izraeli akció a nemzetközi jog hatáskörébe tartozik, és a zsidó államnak felelősséget kell vállalnia tettéért. "Nem viselkedhetünk úgy, mintha mi sem történt volna - tette hozzá Gül. - A régi világban, a régi időkben ha egy hasonló incidens történt, azt háború követte. Napjainkban azonban a nemzetközi jogot kell szem előtt tartani."

A zsidó állam atomkérdésben a szándékos kétértelműség politikáját követi, azaz nem tagadja, de nem is erősíti meg, hogy rendelkezik nukleáris fegyverekkel.

A török elnök a Közgyűlés előtt nem tudja majd megkerülni Izrael szerepét, ami viszont az Egyesült Államok ellenállását válthatja ki. Washington nem akar kitérni az izraeli nukleáris arzenál kényes kérdésére, hiszen az felboríthatja a palesztin-izraeli béketárgyalások folyamatát. Erre múlt héten az Obama-kormány az arab államokat is figyelmeztette.

Az amerikaiakat egyébként is jobban zavarja Irán atomprogramja. Az iszlám köztársaságtól azt várják, hogy hagyjon fel az urándúsítással, amelyet amaz - állítása szerint - kizárólag békés célok érdekében folytat. Ennek ellenére Teherán nem működik együtt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel, és ezért a Biztonsági Tanács szankcióinak hatálya alatt áll.

Gül is úgy gondolja, hogy Irán nem csak polgári célokra használja az atomenergiát, de hangsúlyozta, hogy bizonyíték nélkül senki nem emelhet vádat az ország ellen. Törökország, az ENSZ Biztonsági Tanácsának soros elnöke diplomáciai úton szeretné megoldani az iráni atomkérdést, és elutasította a szankciókat, mert hatástalanok, valamint sértik szomszédja és saját érdekeit.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását