2024. november 24. - Emma

Átadták az érseki kastélyt

Átadták az 560 millió forintos beruházással felújított egykori érseki kastélyt pénteken Hajóson; az avatóünnepségen részt vett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
2010. szeptember 24. péntek 22:11 - HírExtra
"Mindegyik generációnak az a felelőssége, hogy az őseinktől ránk hagyott értékeket megőrizze" - mondta Semjén Zsolt ünnepi beszédében.

Hangsúlyozta: a város, a megye, az ország és az Európai Unió összefogása tette lehetővé a kastély felújítását.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint Bács-Kiskun megye és Hajós városa példát mutatott az országnak a gyönyörű műemlék megmentésével.

Bábel Balázs, Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegye érseke megáldotta a felújított épületet.
Az ünnepségen Schön Ferenc, Hajós polgármestere átadta Bányai Gábornak, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnökének a város képviselő-testülete által adományozott díszpolgári oklevelet a felújítás érdekében végzett tevékenységéért.

A felújított kastély kertjében tartott ünnepségen több mint ezren vettek részt.

A Dél-Alföldi Operatív Program keretében meghirdetett pályázat 470 millió forintos támogatásával a megye egyik legrégebbi világi műemléke újult meg, amely építészettörténeti, művészettörténeti és kultúrtörténeti adottságait tekintve is az egyik legjelentősebb épület az Alföldön.

A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat a kihasználatlanul álló hajósi érseki kastély rekonstrukcióját, turisztikai vonzerővé fejlesztését tűzte ki célul, melyet a Megyei Múzeumi Szervezet üzemeltetésében interaktív, látogatóbarát bemutatóhelyként fog működtetni.

A hajósi kastélyt és melléképületeit 1739-40-ben építtette gróf Patachich Gábor kalocsai érsek. Patachich készíttette az emeleti dísztermek gyúrt műmárványból készített díszítéseit is, melyek falmezőiben III. Károly, Erzsébet Krisztina, Mária Terézia és Lotharingiai Ferenc nagyméretű, egészalakos képmásai kaptak helyet. Ezeket hosszú ideig a hajósi plébánián őrizték, most visszakerültek a kastélyba.

Az épületben 1907-08-ban Városy Gyula érsek a Haynald Lajos bíborosérsek által alapított gyermekotthont helyeztette el. Az ekkor történt átalakítás során boltozatokat, közfalakat bontottak el, s ugyanekkor tűnt el a kastély teljes belső berendezése is. Az addig zsindelyfedésű tetőt cseréppel borították újra.

Az államosítás után kisebb átalakítások történtek, ekkor csupán néhány közfalat bontottak ki a továbbra is gyermekotthonként működő épületben.

A kastély funkciója az 1990-es években megszűnt. Ezután az országos műemléki védettség alatt lévő kastélyépület üresen, kihasználatlanul állt.

A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat vezetése 2008-ban határozta el, hogy pályázati forrás felhasználásának segítségével az épületet megmenti, felújítja.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását