Réz andrás: Tony Curtis igazi sztár volt
Tony Curtis nagy "fazon", abszolút A-kategóriás sztár volt, aki elsősorban vígjátékai miatt marad meg emlékezetünkben, pedig más karakterekben is jó volt - mondta a 85 éves korában elhunyt színész halála kapcsán Réz András esztéta csütörtökön az MTI-nek.
2010. szeptember 30. csütörtök 15:05 - HírExtra
"Úgy tudom, a magyarországi mozik már A megbilincseltek című, 1958-ban készült alkotását vetítették. A Stanley Kramer rendezte filmdrámában egy fekete és egy fehér fegyenc szökött meg összebilincselve a börtönből; a mozi két Oscar-díjat kapott és emellett hét jelölése is volt, köztük a két főszereplő, Tony Curtis és Sidney Poitier" - közölte Réz András.
Mint kifejtette, a siker ellenére az áttörést mégis az egy évvel későbbi vígjáték, a Van, aki forrón szereti (rendező: Billy Wilder) hozta meg Curtis számára; a történetben két munkanélküli muzsikus (Tony Curtis és Jack Lemmon) egy női zenekarba jelentkezik.
"Azóta kultuszfilmmé vált ez a mű, és őrült erővel működik a mai napig. Nagyon sok filmje volt látható Magyarországon az elmúlt ötven évben, de talán a Van, aki forrón szereti miatt emlékszünk a legerősebben úgy Tony Curtisre, mint egy fergeteges vígjáték-színészre, nevettetőre. Holott játszott ő pszichopata bűnözőt is A bostoni fojtogatóban" - mondta Réz András.
Az esztéta felidézte, hogy Curtis az 1965-ben készült Verseny a javábólban is Lemmonnal játszott együtt, emellett népszerű vígjáték volt a vele forgatott, 1969-es Azok a csodálatos férfiak, valamint a Zálogocska 1980-ból. Az esztéta elmondta, hogy a Minden lében két kanál könnyed krimisorozata, amelyben Roger Moore-ral alkotott felejthetetlen párost, akkor érkezett Magyarországra, amikor már nagyon sokan néztek televíziót.
"Curtis sok látványos rendezővel dolgozott együtt hosszú pályafutása során. Antonius szerepében feltűnt az 1960-ban készült szandálos történelmi kalandfilmben, a Spartacusban is, amiről tudni lehet, hogy Stanley Kubrick egyetlen filmje, amelyet később nem szívesen vállalt. Egy másik rendezőóriás, Elia Kazan Az utolsó filmcézár című 1976-os remekében Robert De Niro oldalán szerepelt" - hangsúlyozta Réz András.
Kitért arra, hogy a magyar származású Curtist az elmúlt huszonöt évben már kevésbé foglalkoztatták Hollywoodban, és ennek egyik oka szívtipró imázsa volt, hiszen egy bizonyos életkor felett ezt már nem volt könnyű hitelesen előadni.
Forrás: MTI