Huszonöt milliós kárt okoztak a kábeltolvajok
Kábellopás okozott jelentős fennakadást a mai napon a Csepeli és a Szentendrei HÉV vonalán is. Az egyelőre ismeretlen kábeltolvajok csak a mai napon huszonöt millió forintos kárt okoztak a BKV-nak, amely a rendőrség mellett az utasok, illetve a lakosság segítségét is várja.
2010. október 6. szerda 13:28 - HírExtra
A Csepeli HÉV ma már üzemkezdettől nem tudott elindulni, kábellopás, illetve rongálás miatt. A közlekedést a teljes vonalhosszon buszokkal pótolják, a becsült kár húsz millió forint. Ugyancsak ma reggel a Szentendrei HÉV vonalán is garázdálkodtak, a kár ez esetben körülbelül öt millió forint. A hiba elhárításán és a károk felmérésén a BKV szakemberei jelenleg is dolgoznak.
Éjszaka két kábelrongálás és -lopás is történt a BKV és a HÉV vonalán. A Csepeli HÉV az eset miatt már üzemkezdettől nem indult el, ezért a csepeli végállomástól a Boráros térig buszok járnak. Az éjszaka folyamán a tettesek a felsővezeték tartó oszlopon vezetett kábelek burkoló szerkezetét vandál módon kitörték és a kábeleket elvágták.
Az így keletkező zárlat miatt a kábelszakaszoló szekrények berobbantak és kiégtek. Az okozott kár körülbelül hét-nyolc millió forint, de a helyreállítási költség további 15 millió forintba kerül majd a BKV-nak.
Szintén reggel érkezett a bejelentés, hogy a Szentendrei HÉV vonalán is kábellopást észleltek a BKV dolgozói. Itt nem volt forgalmi akadály, de a becsült kár körülbelül öt millió forint.
Az elmúlt időszakban egyre több kábellopás és kábelszekrény rongálás történt, amely nem csak tetemes kárt jelent a BKV számára, hanem sok esetben a HÉV és villamosközlekedés biztonságos üzemeltetését is veszélyezteti. Ezek az esetek több alkalommal járatkimaradást és üzemszünetet okoztak.
Az elmúlt pár évben egyre több és egyre nagyobb értékben követtek el kábel-lopásokat a BKV és az utasok kárára. Sőt, a feszültség alatt álló kábelek eltulajdonítása a tettesek számára sem veszélytelen kísérlet, hiszen az egyenáramú hálózat érintése az áramütésen kívül súlyos égési sérüléseket és tüzet is okozhat.
A BKV az esetek felderítése érdekében együttműködik a rendőrséggel, megelőzés céljából pedig éjszakánként kémvillamosokkal is ellenőrzi a BKV területeit, melyek több esetben fülelték már le felsővezeték-tolvajokat.
2007 óta a HÉV ágazatban több mint százhatvan eset történt, átlagosan közel három millió forint értékben. De volt már olyan eset is, amikor egyetlen alkalommal közel harminc millió forint kárt okoztak a tolvajok. A villamos és troli ágazatban csupán ebben az évben már elérte a százharminc millió forintot az eltulajdonított vezetékek értéke.
A BKV, a rendőrség közreműködése mellett az utasok segítségét is kéri a kábellopások megakadályozása, illetve felderítése érdekében. Amennyiben a BKV vezetékhálózatán szokatlan tevékenységet észlelnek, értesítsék azonnal a BKV Zrt. fődiszpécserét a 317-5166-os telefonszámon vagy a rendőrséget az ingyenesen hívható 112-es számon.
Forrás: HírExtra