Elefántcsontpart: megkezdődtek a választások
A nyugat-afrikai Elefántcsontparton, a világ legjelentősebb kakaótermelő országában, vasárnap megnyíltak a szavazóhelyiségek és megkezdődött az elnökválasztás, amely az első azóta, hogy 2002-ben kirobbant a polgárháború.
2010. október 31. vasárnap 13:24 - HírExtra
A lakosság azt reméli, hogy a többször elhalasztott választások eredményeképpen megszűnik a káosz és a feszültség, egyesül a két országrész, helyreáll a rend. Az országban a volt felkelők még mindig fegyverben állnak, a legerősebb fegyvercsoportok pedig szabadon mozognak az ország nyugati részén. A szavazóhelyiségeket vasárnap megnyitották a felkelők fellegvárának tekintett Bouakében, és az ország fővárosában, Abidjanban is. Az első eredményeket szerdán ismertetik.
szavazást 2005 óta hatszor halasztották el, így mostani megszervezése óriási jelentőségűnek számít. Az első jelentések szerint az emberek tömegesen járulnak az urnákhoz, a szavazóhelyiségek előtt sokfelé több száz méter hosszú sorok alakultak ki.
Mintegy 5,7 millió elefántcsontparti választhat a voksoláson induló 14 elnökjelölt között. Közöttük van az eddigi államfő, Laurent Gbagbo, aki 2000 óta van hatalmon, noha elnöki mandátuma elvileg 2005-ben lejárt. Az ideiglenes eredményeket legkésőbb szerdán kell ismertetni, de a központi választási bizottság illetékesei jelezték: szeretnék már hétfőn nyilvánosságra hozni az adatokat. Ha szükség lesz második fordulóra, azt két héten belül kell megszervezni.
Elefántcsontpart 1960-ban nyerte el függetlenségét, s 1993-ban bekövetkezett haláláig Félix Houphoue:t-Boigny, "Afrika bölcse" töltötte be az államfői tisztséget. Ekkoriban Elefántcsontpart Afrika legvirágzóbb államai közé tartozott.
1999-ben a hadsereg megdöntötte a korrupt kormányt, ezt követően állandósultak a zavargások, puccskísérletek. 2000-ben Laurent Gbagbo nyerte meg az elnökválasztást, de ellenfelei fellázadtak, s 2002-re megszerezték az ellenőrzést az ország északi része fölött. 2005 áprilisában a polgárháborús felek megegyeztek az ellenségeskedések teljes, azonnali és "végleges" beszüntetéséről.
2007 márciusában Laurent Gbagbo elnök és Guillaume Soro, a lázadó csoportok vezére megállapodást írt alá a kettészakított ország egyesítéséről, s megállapodtak arról is, hogy az új miniszterelnök Guillaume Soro lesz.
Forrás: MTI