Balogh: kegyünkbe fogadjuk a közmédiumok új igazgatóit
Bizalmat kaptak a közmédiumok vezérigazgatói, a kuratórium azt várja, hogy teljesítsék kötelezettségeiket - mondta Balogh László, a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumi elnöke pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.
2010. november 19. péntek 12:32 - HírExtra
Balogh László közölte: azt szeretné, hogy folyamatosan emelkedő színvonalú, sokszínű, pártatlan, a kulturális sokszínűséget bemutató rádióval és televízióval találkozzanak a fogyasztók a jövőben.
"A magyar közszolgálatiságnak négy csatornája van, amelyek nem versenyeznek, hanem egymást segítve próbálnak magasabb szintű szórakoztató tartalmakat és kulturális üzeneteket eljuttatni a lakossághoz." Hangsúlyozta: egy magas színvonalú közszolgálati csatornákat működtető televízió vagy rádió méltó versenytársa lesz a kereskedelmi csatornáknak.
A közalapítványról szólva Balogh László kijelentette: a média felé nyitott testületet fog látni a közvélemény. "Bármilyen kérdésre megadjuk azt a választ, amely egy médiával foglalkozó közalapítványtól elvárható" - hangsúlyozta.
Ennek fényében ismertette, hogy a Magyar Televízió, a Magyar Rádió, a Duna Televízió és az MTI vezérigazgatójának bruttó bére 1 millió 700 ezer forint, "jelentősen" kevesebb, mint a közmédiumok volt vezetőié. Ezenkívül gépkocsi- és mobiltelefon-használat illeti meg őket, prémiumuk maximum a bérük 25 százaléka lehet. A vezérigazgatók munkaviszonya péntektől él, a munkaszerződéseket, amelyek határozatlan időre szólnak, már csütörtökön aláírták - mondta.
Ez utóbbi dokumentumok és a munkaköri leírás teljes szövege megtalálható lesz a közalapítvány honlapján. Ez azonban még nem indult el - tette hozzá Balogh László.
A Közszolgálati Közalapítvány kuratóriuma csütörtökön Medveczky Balázst, a Magyar Televízió ügyvezető alelnökét a Magyar Televízió, Jónás Istvánt, a Lánchíd Rádió megbízott főszerkesztőjét a Magyar Rádió, Ókovács Szilvesztert, a Hír Televízió műsorvezetőjét a Duna Televízió, Belénessy Csabát, az MTI stratégiai alelnökét pedig az MTI vezérigazgatójává választotta.
A csütörtöki választásról a kuratóriumi elnök azt mondta: minden jelölt kifejtette koncepcióját a közszolgálati intézményekről. "Déltől öt óráig folytak a meghallgatások, mindenki minden kérdésre választ kapott" - hangsúlyozta, és úgy folytatta, meggyőződött róla, hogy a jelöltek elkötelezettek arra, hogy erős közszolgálati csatornát vezessenek.
Balogh László a négy közmédium vagyonösszevonásáról azt mondta: az Országgyűlés döntése értelmében a vagyon december 31-ig az egységes vagyonkezelő alapba kerül. Eddig annyi történt, hogy mind a négy zrt.-től adatokat kértek be a vagyonelemekről. A vezérigazgatók és gazdasági vezetőik hamarosan tárgyalni fognak a következő lépésről - mondta.
Tájékoztatása szerint a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alap dönt majd a műholdas kapacitásokról is. "Eddig nem sikerült összehozni az egy műholdon való sugárzást a Duna Televízió és a Magyar Televízió esetében, de ha ezt egy vagyonkezelő fogja kezelni, a csatornák sokkal hatékonyabban tudnak majd közszolgálati műsorokat készíteni."
Az MTI-nek a Magyar Televízió székházügyével kapcsolatos kérdésére Balogh László azt mondta: a jelenlegi körülmények között a bérleti szerződés nem tartható, és meg kell találni a szerződésmódosítás lehetőségét.
A közalapítványról szólva közölte: még mindig nincs hivatalosan bejegyezve a köztestület, ennek ellenére jogszerűen történt a vezérigazgató-választás, mivel a közalapítvány megalakulásáról szóló jogszabály a működést a bejegyzéstől függetlenül megengedi. A bejegyzés hiánya az oka annak is, hogy egyelőre nem állt fel a tizennégy tagú, a közszolgálati kódexet kidolgozni hivatott Közszolgálati Testület, valamint a felügyelőbizottság sem.