Assange látszatszabadsága
Óvadék ellenében átmenetileg szabadlábra helyezik Julian Assange-ot. Az angol bíróság tegnap rendelte el a Wikileaks főszerkesztőjének szabadon engedését, akinek a rácsokon kívül is szigorú szabályok szerint kell majd élnie.
2010. december 15. szerda 13:10 - Kanicsár Ádám
Assange a bírói döntéstől függetlenül még nem könyvelheti el szabadságát, hiszen az ügy lezárására a svéd bíróság jóváhagyására is szükség van. Assange-ot augusztusban vádolták meg először két svéd nő megerőszakolásával. A vádat első ízben, augusztusban néhány óra alatt ejtették, de novemberben a svéd bíróság már az Interpoltól kért nemzetközi körözést, melynek eredményeképp az akkor éppen Angliában bujkáló Assange feladta magát az angol rendőrségnél, ahol tegnapig előzetes letartóztatásban tartották.
Az angol bíróság döntése értelmében a férfi nem tekinthető bűnösnek, hiszen a brit jogi rendszerben nem számít nemi erőszaknak az, ha valaki óvszer nélkül létesít szexuális kapcsolatot. A svéd jogászoknak 48 órája maradt arra, hogy benyújtsák a fellebbezést. Addig is Assange őrizetben marad.
A támogatók segítenek
Bár a britek pozitívan látszanak eljárni a főszerkesztő ügyében, az óvadék kiszabásakor már nem voltak ennyire elnézőek. A kifizetendő összeget 200 ezer fontban, vagyis majdnem 70 millió forintban határozták meg, ami viszont nem feltétlenül jelent problémát Assange-nak, hiszen támogatókban nem szűkölködik.
Más nem is jelzi ezt jobban, mint hogy pártfogói már 280 ezer fontot ajánlottak fel segítségként, ennek jó részét például a rendező Michael Moore, az USA másik kinevezett kulturális ellensége. Egy másik jóakaró egy sussexi 10 szobás villát ajánlott fel a férfinak. Assange a bírói döntés szerint itt sem hajthatja majd szabadon álomra a fejét: minden este jelentkeznie kell a rendőrségen és egy nyomkövető műszert is viselnie kell, hogy ne tudja elhagyni az országot - ennek érdekében az útlevelét is bevonták.
Az igazi veszély az USA
Assange útját a bíróság felé több ezer tüntető követte, akik kitartanak a Wikileaks embere és ügyvédje, Mark Stephens véleménye mellett, miszerint a vádak csak koholtak és a háttérben az USA politikai támadása áll. Éppen ezért van ok félni az ausztrál újságírónak a svéd döntéstől, hiszen ha a svédek fellebbeznek és Anglia kiadja Svédországnak a férfit, könnyen megtörténhet, hogy az észak-európai országból az USA-ba kerül Assange, ahol az amerikai kormány már a kémtörvények értelmében emelne vádat.
Assange nincs jó passzban
A Wikileaks főszerkesztője feltartott hüvelykujjával jelezte örömét a döntés hallatán. A beszámolók szerint rendkívül megtörtnek látszott a börtöntől és a hónapok óta tartó üldözéstől. Haja újra ősz és a tárgyaláson fejét szinte végig kezei közé temette, mosolyt csak egyszer eresztett meg, édesanyja felé.
Assange és oldala,a Wikileaks a közelmúltban több tízezer titkos iratot tett közzé az interneten az afganisztáni és iraki háborúval kapcsolatban, ezzel kivívva az USA és a diplomácia ellenszenvét. Támogatóinak köre az őt ért támadások miatt hatalmasra duzzadt a közelmúltban. A következő bírósági meghallhatás január 11-én lesz.