2024. november 26. - Virág

Pénzhiány miatt elmaradt a karbantartás, most sokkal drágább a védekezés

Idén komoly számlát hagy maga után az árvíz. Több helyen most is magas a vízállás, máshol a belvíz okoz gondokat. Láng Istvánnal, a Vidékfejlesztési Minisztérium Vízkárelhárítási Főosztályának vezetőjével beszélgettünk.
2010. december 16. csütörtök 12:37 - Forján-Vass Máté
Molnár Oszkár elmondta a HírExtrának, hogy nagyon kevés csapadéktól is kiönt a Bódva a talajvíz telítettség miatt. Milyen tervek születtek a hosszútávú megoldásra?

Hosszú apadás
Bár az észak-magyarországi folyók jelentős része már apad, a Tiszán most érkező árhullám miatt harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a Tiszacsermely és Tiszakeszi közötti szakaszon; másodfok van érvényben Zemplénagárd és Tiszacsermely, illetve Tiszakeszi és Sarud között - közölte az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi osztályvezetője.
Egy kormány előterjesztés született Felsőzsolca néven, aminek az a célja, hogy ennek a térségnek az árvízvédelmét rendezze. Ezt a Belügyminisztérium nyújtotta be.

A terv szerint záportározók épülnének, Edelény fölé árvízi tározót létesítenének. Emellett olyan lefolyási rendszer létesülne, amely meggyorsítaná a víz lefolyását. Most is volt olyan hely, ahol dugulások voltak a levonulásban.

A kormány előterjesztése már elkészült, és a BM adja be. A cél az, hogy Felsőzsolca térségében megoldódjanak az árvízvédelmi kérdések.

És a belvízzel mi lesz?

Ebben a térségben nem beszélhetünk klasszikus belvízről. A klasszikus belvíz az alföldeken van. Ez egy nagyesésű folyórendszer, beszélhetünk kiterjedt vízről, de nem belvízről. Itt elsősorban az árvíz ellen kell védekezni.

Ahol ténylegesen belvíz van, ott mi lesz?


Itt véleményem szerint három megoldási út van, amiből kettő összefügg. Az egyik, hogy a meglevő csatornarendszereket rendbe kellene tenni. Sajnos az utóbbi években elmaradt a rendezés finanszírozási gondok miatt, és most ezért sokkal drágábban védekezünk.

Vannak olyan részek az országban, amiket évente elönt az árvíz. Meg kell gondolni, hogy hogyan hasznosítjuk ezeket a területeket, ne kelljen kártalanítani évről évre. Ezeken a területeken vannak, akik gazdálkodnak, úgy kell átalakítani a termelési ágat, hogy ne legyenek kár érzékenyek. Ilyen például a természetvédelmi hasznosítás. Olyan megoldás kell, ahol nem probléma az, hogy időnként elönti a víz a területet.

A harmadik, hogy ezeket a területeket belvíztározóvá alakítjuk. Ebben az esetben idevezetnénk a vizet. Amikor alacsony a víz, akkor visszavezetnénk a szivattyúkhoz a vizet.

Amerre járok, mindenhol több méter gaz van az elvezető árkokban. Készülnek programok arra, hogy az árkok tiszták legyenek? Ki és hogyan tartsa karban?

Készülnek, de az a gond most, hogy a nagy árvizek és a hektikus finanszírozás miatt, olcsóbb lenne minden évben egyszer rendesen megcsinálni. Eddig az volt, hogy tíz évenként hatalmas beruházásokkal rendezték.

Az lesz az új irány, hogy alacsonyabb költséggel rendbe tartsuk az árkokat,minthogy egy-egy árvíz esetén többször annyiért próbáljuk bepótolni azt, amit „békeidőben” megtehetünk volna.

Ki lenne a felelős a karbantartásért?

Ez egy hosszú folyamat, ami a költségvetési struktúrától függ. Látjuk, hogy ez milyen fontos, és ehhez igazodni fog a költségvetés is. Ha elindulunk egy jobb úton, akkor ez kiegyenlítődik, és a gazdaság számára finanszírozhatóbb lesz az árvízvédelmi költség.

Molnár Oszkár említette, hogy a gát, ami megsérült a tavasszal, még mindig ugyan úgy áll, most is homokzsákok tartják össze a töltést. Most milyen állapotban vannak a gátak máshol?


Ebben sajnos az a nagy probléma, hogy egy völgyben vagyunk. Ide a folyók hordalékot hoznak, ezért időről időre kezelni kell a rendszereket. A gátakat nem lehet az égig építeni, ezért tervezünk mederkezelési terveket.

Olyan tartaléktározókat kell építeni, amelyet rendkívüli áradások során megtölthetünk. Azokat kisebb vízállásnál kiürítik majd.

Tulajdonképpen ezeket újra kell építeni, mert például Győrnél is volt egy nagy ártér, de most már egy lakópark van a helyén.


Ezeket az új rendeletek már lényegesen szigorúbban fogják kezelni, az árvíz útjába eső területekre nagyon nehéz lesz majd építkezni. A vizet hagyni kell folyni, mert egyébként nekünk okoz kárt.

Milyen állapotban vannak a megsérült gátak?

A helyreállítások nagy része már megtörtént. Van egy rész, ami még nincsen kész, ott ideiglenes védelmi terveket készítettünk. Abban az esetben, ha újabb áradások jönnek, gyorsan beavatkozhatunk. A teljes helyreállítás nagyjából jövő márciusra lesz kész.

Edelényben, amit említett nem én vagyok az illetékes, mert az még önkormányzati védekezésű terület, így az a BM alá tartozik. A kormány most dolgozik azon jogszabályi háttéren, amely után átvehető az önkormányzatoktól a védekezés terhe.

Hova kerül majd ez?


Úgy gondolom, hogy a vízügy koordinálásához kell, tartozzon ez az ügy. Most az a baj, hogy többszintű a védekezés, nincs egy központi irányítás alatt.

A következő hóolvadásra mivel készülnek?

Készültek vészforgatókönyvek az áradásokra, ezeket elküldtük az illetékes szervezeteknek, mint a Vízügy és az önkormányzatok. Ezeket az egyeztetéseket megtartotta a BM, meg tudjuk előzni a bajt.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását