"Lukasenko nyomdokain" - vélemények a médiatörvényről
Az alábbiakban a külföldi média reakcióit gyűjtöttük össze az új médiatörvényről. Mindenki elégedetlenségének ad hangot.
2010. december 22. szerda 12:30 - Forján-Vass Máté
Le Figaro
Büntetések
A médiatörvényben sokan a büntetéseket és azok mértékét kifogásolják. Egy országos tv 200 milliós bírságot is kaphat, egy napilap költségvetése büntetésenként 25 millió forinttal csökkenhet, amíg egy internetes portál 10 millió forinttal lehet karcsúbb egy büntetés után.
A francia konzervatív lap nem tartja semmilyen formában sem korrektnek a médián belüli változásokat. Leginkább azt hiányolja, hogy az új médiatanács nem tükrözi a politikai erőviszonyokat.
Általában véve a törvényt sajtóuralónak nevezi, elfogadása mellett nem felejtik el megemlíteni, hogy egy ilyen ország veszi át napokon belül a hatalmat az EU-ban.
BBC
A BBC egyértelműen médiauralmi törvénynek nevezi az új konstrukciót. Leginkább a büntetési szankciók miatt képedt el a brit médium. Hozzáteszik azt is, hogy ez leginkább a Fidesz ellenőrzését jelenti a magyar média felett.
Reuters
A hírügynökség szerint a törvény feljogosítja a kormányt a média feletti uralkodásra. Emellett a luxemburgi külügyminiszterrel, Jean Asselborn-nal közölnek egy interjút, melyben antidemokratikusnak bélyegzig a törvényt.
Asselborn további
aggodalmát fejezi ki, hogy egy az Orbán-kormány hasonlít a Lukasenko-féle diktatúrára. A külügyminiszter nem örül annak, hogy egy ilyen kormány veszi át fél évre a hatalmat az EU-ban.
A hírügynökség arról is ír, hogy a nemzetközi újságíró szövetségek is rossz szemmel nézik azt, ahogy a Fidesz bánik a magyar médiával.
Gazeta Wyborcza
A lengyel lap elsősorban a büntetéseket kifogásolja az új médiatörvényben. Hozzáteszik azt is, hogy ez a törvény vét a sajtó- és önmagában a szabadság ellen.
Irish Times
Az ír lap a média körüli változások szinte minden elemét kritizálja. Az új médiatörvényben aggályosnak tartják, hogy az
az internetet is szabályozni kívánja. Kimondottan aggasztó az, hogy az MNHH csak fideszesekkel van tele, ami tovább növeli a kormány ellenőrzését a média felett -vélik az írek.
A lap kiemeli az Európai Biztonsági és Együttműködési szervezet véleményét, amely szerint ez a törvény a totalitárius rendszerekre emlékezteti őket.
CNBC
Az amerikai tv portálja is ír hazánk új médiatörvényéről. Szerintük is erős a kormány befolyása a média felett. Továbbá beszámolnak Mong Attila Magyar Rádióból való eltávolításáról, illetve a Facebook csoportról, amelyik ellenzi az új médiatörvényt.